Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Špidla i Schröder proti svým předvolebním slibům

02.06.2003
Sociální demokracie není v Evropě jediná vládní strana, která se teď trápí tím, že musí prosazovat věci, jež neměla v programu. Největší evropská sociálnědemokratická strana, SPD kancléře Schrödera, se potácí s podobnými problémy. Tak jako ČSSD, byla i SPD napadána, že zatajila před volbami pravý stav veřejných financí. Utajování pravdy voličům v Německu dokonce řešil Ústavní soud. I SPD se potýká s vlastní členskou a poslaneckou základnou, která reformám nerozumí, neztotožňuje se s nimi ani ideologicky. V Německu jsou podobně jako u nás největšími nepřáteli reforem odboráři. Podobně jako v ČR tvrdí opozice, že reformy jsou polovičaté. Ale rozdílů je také spousta. Schröder se například nesoustředí pouze na šetření, ale těžiště reforem je v pokusu poněkud uvolnit německý pracovní trh, který je nejsvázanější na světě a nejzatíženější nejrůznějšími rigiditami. Jde především o usnadnění propouštění. Uvolnění pracovního trhu nebo například umožnění vyšší mobility pracovní síly jsou přesně ta témata, která Špidlova ČSSD striktně odmítá. Němci také nezvyšují daně, protože už není kam. Nejpodstatnějším rozdílem je to, že Německo se již delší dobu potýká s recesí. Česká ekonomika roste.

***

České dráhy rozhodují o veřejné zakázce za 285 milionů korun. Jde o výstavbu sítě mobilních telefonů pro vlaky mezi Prahou, Kolínem a Děčínem. Až se síť postaví podél koridorů, vyšplhají se prý náklady na miliardy. Také se vám to nějak nezdá? Cestujících na dráze ubývá, miliardy dluhů přibývají, vlaky jsou staré, špinavé, jezdí pozdě. A teď tohle? Nestačily by vysílačky? Podle našich propočtů je výstavba této sítě na kilometr třikrát dražší, než na kolik přišla operátory výstavba mobilní sítě kolem dálnice. Dále je zvláštní, že dráhy dopředu znají hodnotu této veřejné zakázky. Je to vůbec celé potřeba? K výstavbě podobné sítě pro dorozumívání strojvůdců a výpravčích, a kdoví na co ještě, nás nezavazují mezinárodní smlouvy. A že by se nám začaly vyhýbat tranzitní vlaky? To těžko. Kudy by asi jezdily? Ani Švýcaři, ani Rakušané nemilují další a další tranzitní dopravu.

***

Jedním z hlavních témat schůzky G8 ve francouzském Evianu byl slábnoucí dolar. Jak si to představit? Prezidenti sedí ve fotelech, pojídají langusty, žáby a jiné francouzské delikatesy a "dávají řeč" o dolaru. Kouřit doutníky je dávno zakázáno, whisky snad povolena (Bush však nepije). Je to k něčemu? Zájmy jsou vždy a v každé zemi protisměrné, i co se kurzu týče. Americkým vývozcům se slabý dolar líbí, dovozcům vadí. U evropských importérů a exportérů je to naopak, ale spousta Evropanů zase chce, aby zůstalo silné euro: politicky je to pro mnohé věc prestiže. Důležité je vědět, že sami Američané jsou k vývoji kurzu dolaru mnohem lhostejnější než zbytek světa. USA vyvážejí a dovážejí sotva 20 procent HDP. Tamější ekonomika je do značné míry obrovský samohyb, který šlape sám o sobě. Ovlivňuje sice zásadně zbytek světa, ale sama se zbytkem světa ani kurzem vlastní měny tolik nezaobírá.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.