Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Svět podle ministryně Součkové

16.06.2003
Současná česká vláda bude brzy slavit rok u moci. Všude se o tom bude hodně psát. V soutěži o nejprovokativnější ministryni či ministra by jistě a s převahou zvítězila ministryně Součková a její kreativní úřednictvo. Zbylí ministři se mohou třeba snažit dělat něco rozumného, ale je to tahle dáma, kdo má lví podíl na převládajícím imagi této vlády. Její ministerstvo se proslavilo vymýšlením neustálých zákazů a otravováním života občanů na všech frontách. Zakázat, vyřadit, přeřadit, dezinfikovat, zabalit, sterilizovat, zkontrolovat, vyhlásit, vykastrovat, nakázat, roztřídit! To je svět paní ministryně Součkové! Ona je hlavně zodpovědná za to, že až na výjimky tuhle vládu nebude podporovat žádný živnostník, podnikatel či obchodník. Každý týden přijde její úřad s nějakým vydařeným nápadem, který je pak razantně prezentován, až toho jsou plné noviny. Pak se sice neujme ani neprosadí, ale každý si to moc dobře pamatuje a pověst vlády je hotová. Jak jednoznačně potvrdil evropský komisař Verheugen: unie nikdy nepožadovala zavařování pečiva do igelitu. S unií to nemá nic společného. Přitom nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že zaletované koblihy se staly jedním ze symbolických argumentů proti vstupu do EU, takovým českým eurobanánem. Chcete někdo rodit doma? Zakázat! Je to spíš jako vrchní sestra než MUDr.! Tenhle týden zase ministerstvo vymyslelo zákaz volného prodej alkoholu včetně vína, a to v době, kdy jediné Švédsko, které tento systém v Evropě má, uvažuje o jeho zrušení. Tahle ministryně už ani nemusí vylepšovat pověst vlády chozením v psím kožichu do psího útulku.

***

Úmysl zavést rovnou daň oznámil po Slovensku tentokrát polský předseda vlády a levicový postkomunistický politik Leszek Miller, o jehož odvolání se stále častěji mluví. Přesto: myšlenka je na světě a těžko čekat, že by ji zavrhla nějaká příští polská vláda, která by mohla být na ideologické stupnici více napravo než vláda současná. Polsko, to už je země velkého kalibru. Rovná daň možná nebude jen módou z Východu, ale i středoevropskou realitou. Vsaďme se, že když ji prosadí Polsko, brzy s ní přijde i Špidla (bude-li ještě předsedou) nebo třeba Schröder (bude-li ještě předsedou). Globalizace a volný obchod jsou v oboru daní skvělá věc. Žádná vláda si už nemůže dovolit mučit své podnikatele a už vůbec ne, když jim konkurenti v regionu chtě nechtě uvolňují chomout.

***

V minulém Respektu kritizuje jindy fundovaný a přesvědčivý ekonom Zajíček skutečnost, že Český Telecom ovládl Eurotel. Podle něj byl Eurotel koupen za draho, což ve svém důsledku povede ke zhoršení jeho hodnocení a ztíží to i privatizaci Telecomu. Co na to říci? Snad jen to, že trh si to prostě nemyslí. Akcie Telecomu se nezhroutily, ale naopak posilují. Desítky jiných fundovaných "zajíčků" analytiků pracujících pro obchodníky na trhu si to nemyslí. Ledaže by byl tenhle Zajíček ze všech nejchytřejší.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.