Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

V Kocourkově se jí z mísy

09.06.2003
ODS sepisuje reformní koncepci, jmenuje se "Modrý úděl". Podle předsedy Mirka Topolánka se prý název ještě změní. Program obsahuje posílení rodiny, která má od státu převzít sociální úlohu. Když to hlavní reformátor ODS Martin Kocourek vysvětloval našemu reportérovi, řekl příklad: "Když já mám vysoký poslanecký plat, můj bratr nebude mít nárok na sociální dávky." Tohle lze snad vysvětlit jenom tím horkem, nikdo normální to nemůže myslet vážně. Jak by se ta "bratrská solidární povinnost" asi kontrolovala? K čemu by to například vedlo? Bohatí muži by si třeba přestali brát ženy, které mají více sourozenců, povinnost solidarity by se jim totiž hezky rozrostla. A spousta dětí by přestala chodit do práce, protože rodiče by se o ně museli v rámci rodiny starat. Zrušili bychom domovy důchodců. Architekti by vrátili do plánů rodinných domků vejminek a v supermarketech by začali prodávat dřevěnou dědovu mísu. Bejvávalo holt kdysi dobře, než nám ten stát začal strkat nos i do rodiny! Nedávno vzbudil rozruch nápad z dílny KDU-ČSL, že děti mají mít volební právo. Tohle je ještě o něco lepší. ODS zůstává na svém. Vždycky musí experimentovat a lidově tvořit místo toho, aby přebírala modely osvědčené ve světě. Zákon o věčně vyrovnaném rozpočtu bylo něco podobného. Také to nikde na světě neexistuje. Všimněme si, že slovenská reforma žádné extravagance a furiantské vynálezy z vlastních mozkových dílen nepřináší.

***

ODS chce v létě navrhnout rovnou daň ve výši patnácti procent. Schválení něčeho takového by nutně muselo znamenat pád vlády. Těžko může vládnout vláda s daňovými a rozpočtovými zákony, které by schvalovala opozice. Pro ODS je jednoznačně nejvýhodnější čekat, až tato vláda prosadí alespoň něco ze slíbených reformních kroků. Ty totiž budou bolet a preference budou klesat. Mimořádné volby nejsou pro ODS výhodnou strategií a vstup do vlády bez voleb také ne. Nastává totiž období, kdy to každá vláda bude mít hodně těžké. Lepší je si počkat.

***

Jak se může materializovat deficit obchodní bilance, tedy těžko představitelná statisticko-účetní veličina? Autora to napadlo cestou vlakem směrem na Budějovice. Mezi Měcholupy a Uhříněvsí se nachází hned vedle trati gigantické kontejnerové město. Desítky obrovských věží ze stovek a tisíců prázdných kontejnerů (Hanjin apod.). Každý rok se rozrůstají do výšky i šířky. Takhle vypadá obchodní deficit s Čínou. Až se začne město vyprazdňovat (v těch kontejnerech se bude také něco vozit zpátky do Číny), bude také klesat schodek bilance s Čínou. Samozřejmě, občas se vozí kontejnery zpátky prázdné a taky se z Asie všude do světa vozí spotřební zboží a zpátky více investičních celků (a ty se do kontejnerů nevejdou). Stejně by si studenti ekonomie měli do Uhříněvsi udělat výlet.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.