Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Však oni to nějak vysvětlí

03.03.2003
Václava Klause pomohla vynést na Hrad Grebeníčkova strana KSČM. Přitom demokraticky zvolená hlava státu by měla mít určitý obecný respekt. Jenže KSČM není přece žádná demokratická strana. Je to totalitní, extremistický a velmi nebezpečný podnik. Takže s tím obecným respektem k takto (demokraticky) zvolenému prezidentovi je to také zákonitě složitější. Je to prostě pro Klause i pro ODS ostuda. Jak se jí bránit? Co s ní? Jak to teď bagatelizovat a zlehčovat? Členové "mozkového trustu" ODS už na tom jistě pracují. Už se to překrucování a ohýbání faktů zpracovává. Hlavní pilíře "obranné strategie" lze snadno odhadnout. Zaprvé se bude říkat a psát, že vlastně těch komunistů, kteří pro Klause hlasovali, tolik nebylo: kdovíjak to vlastně všechno proběhlo, když je to hlasování tajné. Všimněme si, že svoji prezidentskou kariéru zahájil sám Václav Klaus vědomou mystifikací, když v ČT řekl, že vlastně neví, kdo ho to všechno pomohl zvolil.

Nikdo už nic nedokáže

Již o tomto víkendu zaznělo z některých vlivných úst, že pro Klause hlasovalo asi jen dvacet komunistů, zatímco totéž prý učinilo mnohem více senátorů a poslanců za vládní koalici. Za pár dní se už bude říkat cokoli, třeba že těch komunistů hlasovalo pro Klause jenom deset. Nikdo přece nemůže nic dokázat. Zadruhé se bude tvrdit, že spojenectví ODS s komunisty bylo pouze jednorázové, účelové, na jedno použití, že bylo jenom pro tuto volbu, že se nebude opakovat. Vždyť ta ideologie těch stran je přece tak rozdílná! Na nic jiného než volbu hlavy státu přece není to spojenectví použitelné! Pak se také bude navrhovat, že když komunisté lžou a nedodržují sliby (i v tom je část jejich podstaty nebo jeden z jejich definiční znaků), může se každý s klidným svědomím vykašlat na to, co slíbil jim. Zatřetí se bude podle osvědčené strategie osočovat ze spolupráce s komunisty někdo jiný. A to co nejhlasitěji. Třeba Špidla. Vždyť je takový socialista, že je skoro komunista! Aby byla odvedena pozornost, začne se upozorňovat, že pokud bude US vytlačena po sjezdu ČSSD z vlády (nebo odejde sama), udělá Špidla vládu s komunisty. Ve skutečnosti je to tak, že vládu s komunisty (nebo s ODS) si v ČSSD přejí především skalní zemanovci, tedy ti, kteří dali hlas Klausovi. Začtvrté se bude říkat, že prezident je vlastně slabý (a jen jednou za pár let někoho někam jmenuje), aby byla oslabena viditelnost politických obchodů formou jmenování na různé posty.

Nový pakt

Skutečnost je přitom taková, že vláda je již nějakou dobu menšinová. Vznikl tu nový mocenský pakt ODS-zemanovci-Kalousek-KSČM, který již nějakou dobu v podobě dobře namazaného hlasovacího stroje v parlamentu funguje. Ukázalo se to již při několika hlasováních, naposledy den před volbou prezidenta při hlasování o prezidentské rentě. K ekonomicko-mocenským zájmovým skupinám z dob opoziční smlouvy (k těm patří i ochrana jistého podnikání před "kriminalizací") se přidávají ještě zájmy komunistů. Mediálně to celé zaštítí TV Nova.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.