Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Vynálezy ze Škromachovy dílny

6.10.2003
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vymyslel, že by lidem nařídil pouze jedno zaměstnání. Osm a půl hodiny denně, přestávku na na oběd a utrum! Zatím se zdá, že tento návrh nezískal oficiální podporu ani na ministerstvu, natož ve vládě. Škromach však tento svůj plán médiím již sdělil. Prý to po nás žádá Evropská unie a tam taková legislativa platí. Stalo se již zvykem, že když se v dílně věčných vynálezců zákazů upeče nějaká hloupost, svádí se to na Evropskou unii. Mistryní republiky je v tomhle ministryně Součková, Škromach ji pouze dohání. Typickým příkladem bylo nařízení Součkové letovat a zavařovat koblihy do igelitu a nechat je tam mokvat a plihnout. Taky se říkalo, že to požadují v Bruselu, a to do té doby, než unie jasně řekla (a to dokonce ústy pánů komisařů), že si to s koblihami vymysleli v Praze. Těžko říci, co je účelem této strategie, kdo za tím vlastně stojí. Platí si to snad naši euroskeptici, aby nám unii znechutili? Nebo ekonomická lobby výrobců a svářečů igelitu? Asi těžko. Je to spíše "stará dobrá" lidská hloupost, která jde ruku v ruce s nutkavou potřebou zakazovat. Když něco zakážu, bude asi ráj na zemi. A hájit se budu s odkazem na unii, aby to vypadalo věrohodně. S tou pracovní dobou je to v EU přesně obráceně. Evropa zakazuje, aby zaměstnavatel nutil lidi pracovat víc než osm hodin denně. Každý člověk může mít však tolik zaměstnání, kolik si zamane a unese. Škromachův nápad vychází z uzavřeného pohledu na svět: když si někdo vydělá, tak asi ukradl něco jinému. Když má někdo práci, má ji proto, že ji nemá jiný. Když má někdo dvě nebo tři práce, připravuje tou druhou či třetí prací o výdělek jednoho nezaměstnaného nebo dokonce dva nešťastníky. Tržní systém je však otevřený a dynamický. Když trh funguje, vydělávají všichni účastníci. Škromachův pohled na svět vychází v podstatě z marxismu. Objem bohatství na světě je omezený, zbohatnout se dá jen krádeží či uchvácením. Krádež vidí tenhle pokleslý pohled na svět i v uchvácení pracovního místa, které by snad mohl dělat někdo jiný. Jenomže svobodní lidé ve svobodném světě bohatství sami vytvářejí, nekradou si ho. Práce není tolik, kolik se jí vejde do nějakého kbelíku, o který se lidé perou. Práce vzniká také proto, že si ji člověk sám pro sebe vymyslí a zkusí ji prodat. Kdyby se to zakázalo - jak chce Škromach - budou lidé pracovat třeba na živnostenský list. Takovým vysokoškolským učitelům vlastně ani nic jiného nezbývá.

***

Dozorčí rada České konsolidační agentury doporučila, aby byl firmě EC Group, kterou ovládají lidé z bývalého Motoinvestu, vypovězen kontrakt na koupi balíku špatných úvěrů, který agentura loni této firmě prodala. Je však možné - podle mnohých právníků dokonce pravděpodobné - že agentura, respektive daňoví poplatníci budou muset EC Group vrátit 600 milionů korun z kupní ceny. Netřeba dodávat, že naděje na dobytnost úvěrů se během doby zhoršila a že EC Group si mohla ke všem kupovaným aktivům zjistit cenné informace. Co na to říci? Snad jen to, že v dozorčí radě agentury sedí poslanci, kteří tam evidentně hlídají korýtko pro politické strany. Jak to, že se ministru Sobotkovi nepodařilo tuto mocnou agenturu odpolitizovat? Proč vláda nevyužije toho, že se jí v poslední době daří v parlamentu? Proč nikdo neupozorní, že nad tímto šlendriánským kšeftem dohlíží předseda poslaneckého klubu největší opoziční politické strany? A sedí tam také Hojdar! Jak může někdo pracovat v dozorčí radě zadarmo? Proč to dělá?

***

Belgická státní telefonní společnost Belgacom SA oznámila, že umístí na evropských kapitálových trzích svoje akcie v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Pro finanční a ekonomické deníky to byla minulý pátek zpráva číslo jedna. Úspěch či neúspěch této emise bude totiž testem toho, jestli se po letech nálada na telekomunikačních trzích začíná obracet k lepšímu. Již skoro tři roky si žádná světová telekomunikační firma netroufla nabídnout své akcie. Úspěch belgické emise musí se zatajeným dechem sledovat TelSource i česká vláda, která se musí brzy rozhodnout, jak dál s privatizací Českého Telecomu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.