Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

MF Dnes 2002-2003

Zemědělská banka, centrální dohled a včelaři

03.03.2003
Skupina vyjednavačů napojená na Tomáše Pitra se snaží předložit centrální bance ke schválení projekt zemědělské banky, která by měla vzniknout z potápějící se Union banky. Projekt má podporu i ministra zemědělství Jaroslava Palase, který s ním podle našich informací seznámil i premiéra Špidlu. Do banky by mohly být vloženy prostředky státního zemědělského fondu PGRLF, který disponuje miliardami korun. V projektu se počítá i s tím, že by skrze banku proudily i dotace od Evropské unie. Banky specializující se pouze na určitý segment podnikání - to není dobrý nápad. Moderní bankovnictví je přece založeno na diverzifikaci rizika, protože určitá odvětví mohou procházet útlumem a ten by s sebou stáhl pod vodu i úvěrující banku. Přesto je a bylo běžné, že finanční ústavy mají nebo měly ve svých názvech určité odvětví (Chemical Bank, Credit Agricole apod.). Jde však většinou o dobrou obchodní značku a pozůstatek tradice, která souvisí s určitými stadii vývoje kapitalismu. Buď budou zemědělské projekty návratné, a pak je bude ráda financovat každá jiná banka, anebo návratné nebudou, a v tom případě jde o ztrátový projekt. V našem případě jde o zřetelný pokus, jak skrze zemědělský fond vytáhnout ze státu peníze. Riziko ponesou daňoví poplatníci.

***

Centrální bance se vyčítá, že nezasáhla včas. Potíž je v tom, že slovo je strašně silné. Je to podobné jako s kurzem. Centrální banka nemůže dopředu ohlašovat intervence nebo pohyb úrokovými sazbami. Podobně je to s bankami v potížích. Kdyby centrální banka řekla, že ta a ta banka nehospodaří dobře (zahájí se správní řízení či nucená správa), téměř okamžitě nastane útok vkladatelů na takový ústav a ten zavře kvůli krizi likvidity. Union banka mohla skončit už na podzim. To je možná pravda, ale i tehdy by se říkalo, že centrální banka zasáhla pozdě. Lze si totiž jen obtížně představit, že pád nějaké banky se obejde bez zavřených poboček a několika měsíců čekání na vklady. V případě IPB to bylo jinak a to se zase na centrální banku útočilo, že to bylo s ČSOB dopředu domluvené. Ale bez předběžné domluvy něco takového nejde.

***

Údajně odposlouchávaný hovor z mobilního telefonu poslance Tlustého se prý týkal podpory včelařů, což pochopitelně vzbudilo řadu výsměšných reakcí. Ono je to sice na první pohled legrační, ale maličkost to není. Šéf svazu včelařů je Josef Mandík, dlouholetý poslanec za komunistickou stranu, shodou okolností předseda parlamentního podvýboru pro myslivost, včelařství, zahrádkářství a bůhví co ještě. O čem si asi komunista Mandík a bývalý komunista Tlustý povídali? Státní subvence na chov včel a výrobu medu nejsou žádná maličkost, jenom dotace na zazimování včelstev činí ročně osmdesát milionů korun a je tu ještě řada dalších programů v řádech desítek milionů korun. Co kdyby se trochu přihodilo, a co za to? I takhle se vyjednávalo o podporu Klause na prezidentský post a možná proto se Tlustý tak polekal. Nejsme v tom sami. Tak například nejrůznější americké organizace na ochranu zájmu daňových poplatníků (jako jsou National taxpayers union či Citizens against government's waste) často vyhodnocují lobby tamějších výrobců medu a pěstitelů včel jako tu vůbec nejefektivnější v poměru k jejich významu. Skrze federální programy doplácejí američtí daňoví poplatníci stovky milionů dolarů ročně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.