Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Ať si Klaus zaplatí svůj audit

11.7.2008
Hned co česká hlava státu opustila nemocnici, pronesla směrem k novinářům, že vůbec nechápe proč si Karel Schwarzenberg ještě nepřečetl výsledky auditu americké firmy Kroll, který měl zkoumat finance Jiřího Čunka. On, Klaus, by si prý něco takového přečetl „ve vteřině.“

Tak za prvé: z náročné týdenní pracovní cesty (návštěva čtyř států, spoustu přeletů) po Kavkazu se 70letý ministr zahraničí vrátil v pondělí nad ránem. Dovolme mu chvilku spánku. Pak je pravděpodobné, že se chystal na úterní setkání s Condoleezou Riceovou. Ta se uskutečnila v úterý a kromě slavnostního podpisu smlouvy se konala řada dalších souvisejících pracovních jednání a společenských setkání. Celou záležitost s radarem bere ministr vážně a zodpovědně, což se asi v české politice moc nenosí. Zkusme mu to věřit a po náročném úterku mu rovněž dopřejme trochu odpočinku. Je snadné si představit, že dokument, který ovlivní ministrovo působení v politice si chce dotyčný přečíst v klidu, o samotě a nerušen.

Prezidentovi ale nedochází jiná důležitá věc. Ministr zahraničí si audit financí pana Čunka zaplatil ze svého a je tedy z principu JEHO věc, kdy si takový audit přečte. Když si koupím novou televizi je moje věc, kdy ji zapnu a když si koupím nové auto je moje věc kdy (a jestli vůbec) s ním vyjedu na silnici, i kdyby to Klaus stokrát nechápal.

Až si prezident zaplatí ze svého audit Čunka či kohokoli jiného, a pak ať si ho klidně přečtě třeba za setinu nebo tisícínu vteřiny. Pokud audit neplatil, do toho jak rychle, kdo a co čte mu vůbec nic není.

Schwarzenberg slíbil audit zveřejnit, což jistě udělá, je ale také logické, že o něm a o své i Čunkově budoucnosti v politice bude nejprve mluvit s premiérem, předsedou strany, která ho jmenovala do funkce a se samotným Čunkem. Na rozdíl od prezidenta a nabuzených reportérů na tom neshledávám nic zvláštního.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.