Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Němci si přestali věřit

15.7.2008
Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, se zdálo, že sentiment německých podnikatelů a investorů zůstane snad nedotčen otřesy a propady světových finančních trhů. První zprávy o americké hypotéční krizi se k nám donesly na jaře loňského roku. Od té doby stíhá světové finanční trhy jedna špatná zpráva za druhou: postiženo bylo více amerických a evropských bank než se původně čekalo. Poklesla důvěra na mezibankovních trzích a dostavila se neochota bank půjčovat. K tomu si přičtěme dramaticky rostoucí ceny ropy, surovin, potravin.

V rámci těchto okolností činila donedávna německá ekonomika doslova zázraky. Ještě začátkem roku se nad očekávání dobře dařilo německým vývozcům a ještě v lednu a v únoru v Německu prudce rostla podnikatelská důvěra, přestože svět čekal opak. To vše se dělo navzdory prudce se zhodnocujícímu euru vůči dolaru.

Teprve nyní se začíná karta obracet a z Frankfurtu, Mnichova či Berlína přichází jedna špatná zpráva za druhou. Máme tu meziroční pokles průmyslové výroby, pokles podnikatelské důvěry a včera byl oznámen prudký pokles investorské důvěry, která je na nejhorší úrovni za posledních sedmnáct let. Dnešní Financial Times píše, že Německo čeká "podstatné" zpomalení ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že Německo je náš největší obchodní partner, je nejvyšší čas se začít tázat, co bude tamější vývoj znamenat pro nás. A začít přepočítávat naše prognózy.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.