Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Německo v recesi?

6.8.2008
Zatímco se u nás doma zabýváme návštěvou Mirka Topolánka u Miloše Zemana, dominuje titulním stranám evropského tisku hrozba recese v Německu. Podle předběžného odhadu (oficiálně bude upřesněn příští čtvrtek) vyšlo totiž včera najevo, že německá ekonomika poklesla ve druhém čtvrtletí letošního roku o celé jedno procento. To je mnohem více než předpokládali největší pesimisté. Ke špatné zprávě dodejme několik analytických poznámek.

1. Jestli jsou Němci opravdu v recesi, poznáme s jistotou až za čtvrt roku. Recese je totiž definována jako pokles ve dvou čvrtletích za sebou. Pořád je ještě možné, že to s Němci není tak drastické. Pokles (minus 1) v druhém čtvrtletí je možná markantní, protože růst v prvním čtvrtletí (plus 2) byl zase s ohledem na to, co se dělo ve světě překvapivě dobrý. Leccos ale již brzy naznačí údaje o průmyslové výrobě za červen a další ukazatele podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

(Mimochodem: v Německu stejně jako v Americe jsou živě sledovány i zdánlivě - z našeho pohledu - obskurní statistické údaje jako je vytíženost a objem kontejnerové přepravy. Ta mimochodem u severozápadních sousedů prudce klesá a z toho lze usuzovat, že se obchodníci málo zásobí na zimu, protože očekávají setrvalý pokles. Nebylo by od věci, kdyby čeští analytici a statistici začali sledovat totéž. Stejně tak je u nás v plenkách měření klíčových předstihových ukazatelů podnikatelské, investorské a spotřebitelské důvěry. Jako bychom si pořád vystačili jen s HDP a průmyslovou výrobou.)

2. Ukazuje se, že podle všeho měli pravdu ti, kdo tvrdili, že je jen otázkou času, kdy se v Německu naplno projeví kombinace negativních faktorů: přílišná opatrnost bank, které si spálily prsty v americké hypotéční krizi, nedůvěra na mezibankovních trzích, příliš silné euro a vysoké ceny ropy, komodit a energií.

3. Pokud se Německo dostane do recese, bude to do značné míry důsledek obav, nálad, tedy psychologických faktorů. Ostatně podobně jako v Americe, kde řada podniků propouští, či nenabírá lidi, resp.neexpanduje jen proto, že převláda nálada nejistoty a averze k riziku.

4. Případná recese v Německu bude mít důsledky politické. Tamější velké koalici se podařilo vyrovnat rozpočet. Nyní vznikne zprava tlak na snižování daní a zleva tlak na vyšší rozpočtové výdaje.

5. Nikdo teď neví, co bude. Přesto je třeba české vládě (ta je teď věšinou na dovolené) doporučit maximální opatrnost. Pokud se ale dostane největší obchodní partner České republiky do recese, neznamená to sice recesi nebo krizi u nás, ale určitě zpomalení růstu HDP, třeba i o několik procentních bodů a adekvátně nižší rozpočtové příjmy. Rozpočet připravovaný a dolaďovaný během léta, tedy v období nejistoty, je tedy třeba připravit maximálně opatrně a konzervativně. Ještě opatrněji než jsme si předevčírem mysleli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.