Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Po Moravovi a Teplicích

9. 9. 2008  

Ani po kauze Morava a sjezdu zelených nesměřuje česká politika k předčasným volbám. Vláda už ale nic neprosadí.

Jaké bude mít kauza „Tlustý-Morava“ dopad na politickou scénu? Jaký bude dopad výsledků sjezdu zelených? Vlastimil Tlustý se poslaneckého mandátu jistě nevzdá a stejně tak nijak neoslabí jeho „křídélko“ v klubu ODS (určitě jsou to poslanci Schwippel a Raninec, mluví se ale ještě o dvou dalších). Jaký bude dopad výsledků sjezdu zelených? Martin Bursík sice zvítězil, ale poslankyně Zubová a Jakubková se chovají stále „odstředivěji“.

I ve světle posledních „dramat“ je zřejmé, že dojde-li po krajských a senátních volbách k hlasování o důvěře vládě, koalice to přežije. I kdyby Tlustý a jeho lidé odešli (nebo byli „odejiti“) z poslaneckého klubu ODS, nebude to Tlustého skupina, kdo by chtěl vládu potopit. Pánové by přišli o mandáty a na příští kandidátky ODS už se nedostanou. Tlustý sám zdůrazňuje, že nechce ulehčit Jiřímu Paroubkovi cestu k moci a pokud bývalý ministr financí sní sen o založení nového politického uskupení (jakkoli třeba naivní), potřebuje k tomu čas a viditelný piedestal poslaneckého mandátu.

To platí i o dvou „zlobivých“ poslankyních ze strany zelených. I pro ně by znamenaly předčasné volby pád do neznáma a ztrátu mandátu s citelným dopadem do rodinných rozpočtů.

Připravme se na velké drama při schvalování rozpočtu. Nejenže lze z hlediska požadavků státních zaměstnanců a odborářů čekat poměrně divoký podzim (vzhledem k finančnímu a ekonomickému vývoji čekají nejdivočejší podzim za posledních osmnáct let i v Německu), disidentští poslanci z ODS i zelených budou vládu hodně dlouho napínat. Vyloučit nelze ani rozpočtové provizorium. Nakonec ale rozpočet schválen bude. I kdyby to bylo až příští rok. Jeho neschválení totiž také vlastně de facto znamená předčasné volby.

Věc úplně jiná je, jestli vláda ještě schválí jedinou reformu, jediný nový důležitý zákon. Zde buďme maximálně skeptičtí. Nikdo ze zlobivců nemá vůbec žádný zájem na vládních úspěších. Zapomeňme na schválení zdravotnických reforem a obstrukce lze čekat i při schvalování „obyčejných“ zákonů jako bude ten o omezení kamionové dopravy. Tlustý a spol. tu normu zaříznou „zprava“ a Jakubková ze zeleného „leva.“

Takže na shledanou reformy! Jsme sice v druhé polovině volebního cyklu, kdy toho žádná vláda nikde na světě moc neprosadí, ale po současné vyostřené krizi v ODS na to máme razítko.

Vláda bude obhajovat smysl své existence někde jinde. Bude například dávat na odiv, jak je důležité a skvělé, že Evropskou unii řídí právě ona. A místo reforem se bude snažit dotáhnout některé privatizace, ke kterým parlament nepotřebuje. To ostatně činila ke konci svého mandátu každá minulá vláda.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.