Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Rusko a ochrana vlastnictví

2.7.2008
Zástupci firmy British petroleum v Rusku si začali včera balit kufry a to tak, že doslova. Tamější vláda jim totiž odmítla prodloužit pracovní víza. Ve společném podniku TNK-BP, který je trnem v oku vládnoucí putinovské kliky již delší dobu, vlastní Britové polovinu akcií. Každý asi pochopí, že o vlastnický podíl ve firmě na těžbu zpracování ropy se nelze starat s péčí dobrého hospodáře, pokud má člověk zakázáno v zemi, kde firma působí, fyzicky pobývat.

Podle všeho se naplňuje scénář, který známe z firmy Jukos a majetek společného podniku brzy skončí v rukou ruského gigantu Gazpromu.

Nesouvisí to příliš s komunismem a jeho dědictvím. Ruská kultura má jiný vztah k vlastnictví, než jaký známe v našich končinách. V Rusku lidé věci "nemají", věci "u lidí" pouze přechodně pobývají: dnes je to "u meňá" zítra "u těbjá". Pozoruhodné ale je, že zahraniční kapitál se do Ruska žene horem dolem a v loňském roce Rusko zaznamenalo rekord v přílivu zahraničního kapitálu.

Zajímavé ale je, kdo má v Rusku problémy. Němci a Italové jsou v Rusku vítáni a to i ve strategických odvětvích a energetice. Britové poskytují azyl oligarchům, kteří jsou v nemilosti a chtěli by vyšetřovat kauzu Litviněnko, takže jejich investoři dostávají za uši. Podobné problémy zažívá v Rusku čas od času i americký kapitál.

Z toho jednoznačně vyplývá, že všechny investice českých firem a finančních uskupení v Rusku jsou přímo závislé na politických vztazích české a ruské vlády. Budeme-li Rusy zlobit, budou mít Kellner, Tkáč a spol. problémy, když
budeme "hodní", věci "u nich" chvíli zůstanou.

Je tu ale ještě jedna věc. V bezpečnostním zájmu českého státu je důkladně prověřovat i akviziční zájmy "našich" firem, které jsou aktivní v Rusku. Pokud chce někdo v Rusku například těžit stříbro a být si svou investicí jist, musí Rusům asi něco zajímavého nabídnout. Takže si dávejme pozor, kdo
má zájem o letiště, aerolinie nebo třeba některá média. Může to být česká nebo slovenská firma, ale kdo zaručí, že získaný majetek neprodá obratem Rusům?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.