Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

RESPEKT.CZ

Vyšťavená Bechyně a KalvODA

15.8.2008
Podnikatel Josef Šťáva (Diag Human) není jediným vítězem arbitráže s českým státem. Druhým vítězem je zcela jistě i krásné jihočeské město Bechyně malebně se vinoucí na ostrozích nad řekou Lužnicí. Knížecí rod Paarů, který dostal bechyňské panství v restituci, je totiž před lety prodal právě podnikateli Štávovi, který do zámku a jeho okolí čile investuje a návštěvníci Bechyně si toho už jistě také všimli. Ó, ta okouzlujcí růžová jízdárna (například)!

Sám Šťáva (údajně agent rozvědky či dokonce Stasi) se ve švýcarské emigraci s Paarovými dobře znal. Kníže Paar se panství zbavil pod cenou, byl snad nějak zadlužený a do Česka ho to netáhlo. Dobře si to Šťáva vypaaroval.

Nyní to s těmi devíti miliardami teprve vypukne. Bechyně dostane mramorové chodníky a každý obyvatel městečka přidělen zlatý záchod. Zbývá ještě navrhnout, aby do výstavní Bechyně bylo místo „špinavých Budějc“ přesunuto hlavní město jihočeského kraje. Smůla je, že Bechyně přijde – jako nejbohatší město republiky – o evropské dotace. I tak se bude mít Bechyně dobře jako vypasená bachyně.

Radovat se může i další člověk s Bechyní bytostně spjatý. Poslanec a strážce státní pokladny Miroslav Kalousek. Městečko, které má skrze pana Šťávu garantovánu prosperitu na desetiletí (a kde budou lidé přece tak šťastni), to by byl zázrak, aby neměl u spokojenych lidí z městečka a okolí zajištěn mandát také ministr financí Kalousek.

Mimochodem: tentokrát Kalouska z ničeho nepodezíráme. Znám je tím, že v Bechyni chodí „normálně do samošky“ a jeho pastouška v podzámčí působí proti honosnému Šťávovu sídlu vskutku neokázale skromně. Ale přeci jen: nemohl by se starý Bechyňák Kalousek svěřit občanům, jak dlouho se se Štávou vlastně zná a co si o něm myslí?

Druhým vítězem je bývalý „lžidoktor“ dnes už řádný právník Jan Kalvoda. Kdyby si obhajováním Šťávy přišel na deset procent získané částky, máme to, bratru, skoro miliardu. Z toho už by se dal jistě zaplatit zbytkový dluh ODA. Nedávno zesnulá strana by se měla znovu oživit. S novými sta miliony povstane idealistická ODA jako fénix z popela!

P.S. A na závěr dvě vážně míněné poznámky. Na vině prohrané arbitráže je ustrašenost a populismus. Proč jsme měli třináct ministrů zdravotnictví za patnáct let? Protože dělat ministra zdravotnictví je nepopulární a ustrašené vlády a premiéři vždy podlehli nátlaku zájmových skupin a ministra odvolali. A pak jde o to, že střídající se vlády portrétují ty minulé vždy a zásadně jako hnízda zla a korupce a máme tu pak nekonečné čistky místo kontinuity státní správy. Tečka.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.