Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Chudáci kluci finančníci

7.10.1996

Motoinvest není oběť spiknutí, ale vlastních chyb

Fakta jsou následující: dva představitelé firem okolo Motoinvestu jsou obviněni v souvislosti s vyšetřováním skandálů spojených s Kreditní bankou Plzeň a v Agrobance, největší soukromé bance, jejíž dozorčí radu Motoinvest ovládl, byla vyhlášena nucená správa. Následně se představitelé Motoinvestu rozhodli prodat nejen své podíly v Agrobance, ale i v České spořitelně (zatím se jim to nepodařilo), a "zkonsolidovat tak svoji finanční skupinu". Mnohá média se přesto rozhodla - zřejmě pod vlivem public relations agentur, najatých Motoinvestem - interpretovat tuto situaci velmi zvláštním způsobem.

Odstřel
Kromě levicového (!) deníku Právo si nejaktivněji v tomto směru počíná časopis Týden, který publikoval hned několik článků stejného vyznění. Přespříliš rychlý Motoinvest narazil na agresivní síť, na polostátní banky s podporou části politické elity, kryté navíc veřejným míněním, že velké soukromé bohatství je podezřelé, napsal minulý týden jeho redaktor Petr Bušta. Velké banky prý použily osvědčenou metodu přistřihnout slabším křídla, dřív než stačí zesílit. Důkazem konspirace velkých bank je pak fotografie čtyř jejich ředitelů s premiérem. Další "odborník" na české bankovnictví, fejetonista Jiří Hanák, pro změnu tvrdí, že Agrobanka - asi nejspolehlivější a nejpevnější banka u nás - byla nyní totálně zestátněna. Ještě originálnější je písničkář a komentátor Radiožurnálu Ivan Hoffman, který v Literárních novinách napsal: Bylo zameteno s mladými finančníky, kteří se provinili hlavně tím, že co nebylo zakázáno, považovali naivně za dovolené. K osobě šéfa Motoinvestu pak Hoffman dokonce navrhl, aby se Pavel Tykač, který prokázal schopnosti orientovat se v tlačenici, stal ministrem financí.

Z Agrobanky do spořitelny
I přes tuto kritiku byl Motoinvest - prozatím - ČNB odkázán do patřičných mezí, a zdálo by se tedy zbytečné kopat do "zraněného, který si léčí rány", nicméně některé věci je přece jen třeba uvést na pravou míru. Není sice žádným tajemstvím, že centrální bance a mnohým z tzv. čtyř velkých kocourů (tedy největších polostátních bank) byl Motoinvest v Agrobance trnem v oku, to ale ještě neznamená, že to, k čemu v posledních týdnech došlo, lze vysvětlit jako jejich předem připravenou konspiraci.Předně nebyla krize likvidity v Agrobance pouhým následkem celkové nedůvěry v soukromé banky. Na prvním místě si ji zapříčinil sám Motoinvest a vedení Agrobanky tím, že prodávaly vysoce likvidní státní cenné papíry (pokladniční poukázky) a utržené peníze používaly na nákup akcií spořitelny, tedy na nákup akcií méně likvidních. Cíl byl zřetelný: Agrobanku využít a časem odložit a etablovat se v České spořitelně (po vzoru PPF v pojišťovně). To, že si spořitelna, která prodává své cenné papíry na zahraničních trzích, nechtěla nechat znehodnotit svůj rating tím, že jedním z jejích nejdůležitějších vlastníků se stane neprůhledná finanční skupina, je pak zcela pochopitelné. Dále je třeba si uvědomit, že nucená správa prozatím - a za velkou cenu, kterou bude muset zaplatit státní rozpočet - zachránila Agrobanku před úplným krachem. Mluvit o znárodnění je pak už úplný nonsens: ČNB ani nevyužila své pravomoci snížit základní jmění banky na jednu korunu, jak to učinila v jiných případech, a Motoinvest má tedy stále šanci své podíly prodat.

Finanční géniové
A dále: Agrobanka neplnila ozdravný program, který centrální banka vyhlásila. Nebyla navíc schopna odvádět zvýšené povinné minimální rezervy a dlužila centrální bance 1,5 miliardy korun. Přesto však měl Motoinvest i Agrobanka dostatek prostředků na nákup akcií České spořitelny.Motoinvest si počínal velice neopatrně a podobně jako v případě Akce Fondy de facto vyhlásil válku polostátním bankám zcela sám. Spořitelna měla v Agrobance uloženo nejméně 5 miliard korun a lze tedy konstatovat, že Motoinvest nakupoval akcie spořitelny do určité míry za její vlastní peníze. To lze interpretovat jedině jako drzost, která se nemůže vyplatit nejen v zemi, kterou ovládají čtyři kamenní "kocouři", ale kdekoliv jinde v západním světě. Ten, kdo je tak jako Agrobanka závislý na zdrojích na mezibankovním trhu, se zkrátka musí chovat slušně. Pouze ten, kdo na těchto zdrojích závislý není, si může v mezích zákona dovolit "cokoliv".A jak je to s uměním a genialitou mladých finančníků? Na konci loňského roku zatlačili do kouta Agrobanku, která částečně úvěrovala Akci fondy, a ovládli ji do značné míry právě za peníze Agrobanky samotné. Šlo přitom sice o soukromou banku, jenomže takovou, kterou drží nad vodou zdroje státu. Již v době, kdy Motoinvest Agrobanku ovládl, v ní totiž měly VZP, Fond tržní regulace a další státní fondy uloženo nejméně 10 miliard. Motoinvest tedy ovládl soukromou banku, jejíž přežití de facto garantoval stát (lze to přirovnat k určité formě státní zakázky). Za této situace je pak však přinejmenším nemoudré prosazovat vlastní agresivní koncepci privatizace spořitelny, navíc s použitím metod, které Agrobanku poškozují.

Kdo je za tím
Na závěr je třeba konstatovat, že i kdyby si konspiraci vůči mladým finančníkům někdo vymyslel a zorganizoval, existovaly by pro to, bohužel, dobré důvody. Motoinvest byl a je majetkově i kapitálově zcela netransparentní skupina. Není to pouze firma Motoinvest, ale shluk nejméně patnácti firem (Homa, Jama, Lexus, Atlantic, Četyl apod.), o kterých se "tuší", že je ovládá Pavel Tykač. Na začátku řetězce firem napojených na Motoinvest pak ještě před rokem stál podezřelý lichtenštejnský P. O. Box. Proč, to Tykač nikdy řádně nevysvětlil. Výmluvným faktem je i to, že největšími vlastníky Agrobanky byly dlouhou dobu Jihomoravské lesy a společnost Četrans (obě necelých 15 %). Sám Motoinvest po dlouhou dobu vlastnil pouhá 2 - 3 % akcií a na otázky, jak jsou s ním zmíněné dvě firmy (a řada dalších) spojeny, se Pavel Tykač jen usmíval. Tímto způsobem se ovšem nemůže žádný jakkoliv průbojný a přitom solidní finančník chovat. Bankovnictví, jak známo, stojí především na důvěře.Je pravda, že nucenou správou v Agrobance se vliv polostátních bank posílil. A také není pravda, že je s těmito bankami vše v pořádku. Naopak. Jenomže otázka, jak tyto banky odřezat od průmyslových podniků a jak je koncepčně privatizovat, je úplně jiná kapitola. Hoši z Motoinvestu zatím neprokázali nic jiného, než že jsou spekulanty bez skrupulí. A to v lepším případě.
Poslední komentáře
22.12.2014 13:43:59: www.oricosmetics.cz Oriflame CZ www.ori-cosmetics.cz Oriflame CZ www.krasa365.cz Oriflame CZ www....
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.