Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Chvála ideologie

20.7.1998

Čím hrozí vynucená spolupráce Unie svobody a lidovců

Tolik diskutovaná opoziční smlouva mezi ODS a sociální demokracií jistě přinese české společnosti i politické scéně celou řadu změn. Svým způsobem je paktem proti politickému liberalismu, protože dohoda vládní a největší opoziční strany omezuje kontrolu vlády. Zatím méně diskutovaným důsledkem opoziční smlouvy je skutečnost, že obě menší demokratické strany -- KDU-ČSL a Unie svobody -- budou nuceny k úzké spolupráci, a pokud se smlouva skutečně nějakou dobu udrží, časem možná dokonce ke splynutí. Je to dobře?

Konzervativní, nebo liberální

Otázka je možná od začátku špatně položená: pokud dojde ke změnám v ústavě a ve volebním zákoně, oběma menším stranám nezbude nic jiného než těsná spolupráce. Ta ale může být další krutou ranou do zad stále se tenčící reprezentaci liberalismu v české politice. Vynucenou spoluprací dvou malých stran může liberalismus v české politice -- u nás dosud reprezentovaný pouze Unií svobody -- zaniknout i úplně. Už jenom z toho důvodu, že zatím není zcela jasné, zda si představitelé unie osvojili myšlenky liberální pravice aspoň v podobě, v jaké ji prezentuje jejich stranický program.Je známo, jaké jsou liberální hodnoty v moderní politice. Liberálové jsou stejně jako konzervativci pro malý stát a funkční zákonný rámec. Na rozdíl od konzervativců se ale neustále snaží rozšířit prostor svobody pro občany, nebo se alespoň snaží ohrožené svobody udržet. Liberálové jsou pro průhledné vládnutí, pro otevřenou a tolerantní občanskou společnost a jejich mantrou je rovněž svobodný obchod, což nemusí u konzervativců zdaleka platit.ODS lze označit za liberální stranu jen podle některých tezí volebního programu. Ve skutečnosti jí ale vládne stranický sekretariát a naprostá loajalita k velkému kormidelníkovi, ať již dělá cokoli. Víme také, že silná lobby rekrutující se z okresních úřadů a radnic je především v senátorském klubu ODS zavilým odpůrcem zákona o svobodě informací. O neúctě k liberalismu není třeba pochybovat ani v případě sociální demokracie. Stačí si připomenout, s jakou neomaleností Miloš Zeman ve svém hlavním volebním taháku -- "akci čisté ruce" -- předpokládá nepokrytý útok na základy konstitučního liberalismu. Zamýšlí totiž podřídit práci policie a státních zastupitelství politickým zakázkám.Stejně tak není liberální stranou KDU-ČSL. Lidovci vždy podporovali základní směr polistopadových reforem, na druhé straně ale stále hájili vládu tvrdé ruky. Stačí vzpomenout na jejich návrh novely trestního zákona "třikrát a dost" -- jde o myšlenku, která zásadním způsobem omezuje nezávislost soudů. Právě lidovci nejhlasitěji prosazovali novelu trestního zákona, který kriminalizuje držení drogy a výrazně posiluje pravomoci policie. KDU-ČSL doporučuje přísnou ochranu osobního vlastnictví a schvaluje privatizaci, rozhodně ale není železným zastáncem idejí svobodného obchodu. Strana naopak příliš často žádala nejrůznější ochranářská opatření ve státní obchodní politice, především v oblasti zemědělství. KDU-ČSL se spíše blíží tradici západoevropských křesťanskodemokratických stran, jen v oblasti sociální politiky stojí více vlevo. Křesťanské demokracie jsou úctyhodným a tradičním proudem pravicové politiky, nejsou ale proudem jediným a s liberalismem nemají příliš společného.

Mezi jablky, rasismem a drogami

Podívejme se z liberálních pozic na Tošovského vládu. V ekonomické oblasti obstála a za šest měsíců její vlády ji lze vytknout dvě věci. Prvním neúspěchem byla ostudná blamáž s kvótami na dovoz jablek, kterou prosadili v duchu svých neliberálních sklonů lidovci. Dále vše nasvědčuje tomu, že se v posledních šesti měsících začíná trhat ze řetězu policie, která navíc odmítá poslouchat jakoukoli kritiku. Kdo za to nese zodpovědnost? Lidovecký ministr, který se chybující policie zastává s ještě větším zápalem než sám policejní prezident. Spolupráce lidovců a unie je do značné míry nevyhnutelná, musí to ale pro unii skutečně znamenat ztrátu identity?Předseda poslaneckého klubu unie Vladimír Mlynář přiznává, jak si lidsky váží právě předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe. U lidovců skutečně našel zastání v boji s rasismem, podpořili i jeho tažení za prosazení zákona o svobodě informací. Doufejme, že si Mlynář s předsedou Luxem v soukromí vyjasnili, proč to byli v Senátu také lidovci, kdo se zmíněným zákonem zametl.Málo vyhraněný je i postoj unie k lidovci prosazované novele trestního zákona, která umožňuje kriminalizaci držení drogy. Ministr Mlynář v rozhovoru pro časopis "14" nedávno řekl, že je třeba počkat, jak se zákon osvědčí v praxi -- přitom z pohledu evropských liberálů jde jednoznačně o právní normu, která otevírá dveře policejní zvůli.

Nebezpečí strany bez tváře

A nakonec Ivan Pilip i Vladimír Mlynář stále opakují, jak se jim protiví "ideologické" nálepkování, kdo je větší pravice. Mluví také o novém politickém stylu, musí si prý jenom ujasnit, co ten nový styl bude vlastně znamenat. Výraz pravice je dnes v Česku skutečně zprofanován vinou ODS, co je ale špatného na pojmu liberál? A co je špatného na "ideologii"? Vždyť tak lze označit i učení Karla Poppera o "otevřené společnosti". Když vláda dobře vládne, může o sobě někdy mluvit méně ideologicky, protože za ni hovoří činy. Opoziční strana, která je na jistou dobu odsouzena do role řečníka v parlamentu, nějakou ideologii a jasné principy mít musí.Unie se nemusí liberalismu obávat: třeba holandští nebo dánští liberálové jsou druhými největšími stranami tamních politických scén, němečtí liberálové (FDP) málokdy překročí hranici deseti procent popularity, jejich vliv na politiku středoevropské mocnosti ale nelze přehlédnout. Stále výrazněji se profilují jako strana nízkých daní, jejich parketou je boj proti tvrdým protimigračním zákonům, xenofobii a větší pravomoci policie. Pokud se Unie svobody bude držet "ideologie" a základních principů otevřené občanské společnosti, může slavit úspěchy. V opačném případě jí hrozí zánik. Nebude liberální, levicová, pravicová ani křesťanská. Nebude žádná.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.