Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Dilema pražských dluhopisů

20.10.1997

Ivan Pilip se musí postavit své vlastní straně

Ministr financí Ivan Pilip v těchto dnech zvažuje jedno z doposud nejtěžších rozhodnutí ve své ministerské kariéře: povolit, či nepovolit devítimiliardovou emisi pražských městských dluhopisů? O co jde a proč je celá věc tak vážná?

Volební cyklus

Úsporná opatření vlády vyhlášená v dubnu a v červnu v tzv. balíčcích měla - stručně řečeno - jeden hlavní důvod: držet množství peněz v ekonomice na uzdě, zamezit inflačním tlakům a zabránit dalšímu zbytečnému znehodnocování kurzu české koruny. Množství peněz v ekonomice (a celkovou poptávku) ovšem neovlivňuje pouze státní rozpočet, ale i rozpočty měst a obcí, tedy celá tzv. soustava veřejných rozpočtů. Pokud tedy vláda škrtá ve státním rozpočtu, ale současně se o to více zadlužují města a obce, jedná se o obyčejné vytloukání klínu klínem. Důsledkem pak je, že centrální banka bude muset držet úrokové míry vysoko a škrtit ekonomický růst a soukromé podnikání. Ekonomové přitom odhadují, že každých deset miliard schodku v celé soustavě veřejných rozpočtů znamená o půl procenta vyšší úrokové sazby z úvěrů.
Celkový kumulovaný dluh obecních rozpočtů k dnešnímu dni činí více než 40 miliard korun, a proto by se zdálo, že o Koukalově požadavku zvýšit jej o dalších devět miliard nemá smysl ani diskutovat. Jenže emisi obligací schválila a na radnici za pomoci komunistů prosadila pražská ODS (mimochodem: není to poprvé, kdy Koukalovi lidé hlasovali s klubem KSČM). Její šéf primátor Jan Koukal při jednáních s vládou většinou tvrdí, že výnosy z dluhopisů budou použity na splácení starých dluhů (inflační efekt by byl tedy mírnější), když pak ale mluví do televize, zdůrazňuje, že je potřeba dostavět Strahovský tunel a prodloužit metro na Černý Most.

Já chci taky

Pokud v tzv. velké politice platí, že vláda nejvíce zadlužuje stát před volbami (přihodí důchodcům, lékařům a nejrůznějším nátlakovým skupinám), platí stejné pravidlo volebního cyklu na komunální úrovni dvojnásob. Pro primátory a radní není nic lákavějšího než pár týdnů před volbami přestřihnout pásku na novém mostu, tunelu, obchvatu, starostové menších obcí zase mohou snít o tom, jak před volbami dokončí kanalizační systém.
Ministr financí se s primátorem Koukalem v červnu dohodl, že ministerstvo emisi schválí pouze v případě, že bude pražský městský rozpočet na příští rok vyrovnaný nebo s maximálním deficitem do 800 milionů korun. Město ale přesto nakonec navrhuje pro příští rok ve svém hospodaření schodek ve výši téměř tří miliard korun. Ivan Pilip tak nemá záviděníhodnou pozici: když jako místopředseda ODS emisi nepovolí, bude mu jistě Koukal (a nejen on) vyčítat, že nenapravitelně poškodil pražskou buňku své strany. A že ODS potřebuje napřesrok vyhrát komunální volby alespoň v Praze, ví i Pilip. Když ale ministerstvo emisi povolí, bude následovat lavina dalších žádostí. O vydání dluhopisů určitě požádá Brno, Tábor a řada dalších měst - nejen pod vládou ODS. Starostové budou argumentovat tím, že hospodářský útlum zhoršil jejich rozpočtové příjmy (což je pravda), že nebude-li po jejich, budou nuceni rozprodávat obecní majetek. Nastane velký poprask: jak to, že pražská ODS smí, a například brněnská či táborská nikoli? Zažijeme další rozbroje uvnitř ODS, výčitky Moravy vůči Čechám a Praze, útoky opozice atd.
Nelehké Pilipovo dilema má proto jen jedno důstojné řešení: ministr musí za všech okolností sledovat zájmy hospodářské stability státu a musí být neústupným strážcem státní pokladny. O tom, že to Ivan Pilip dokáže, nás přesvědčil už vloni, když ještě jako ministr školství "zlomil" stávku učitelů. Jen tím, bude-li stejně neústupný i vůči svým pražským stranickým kolegům, dokáže, že je politikem budoucnosti.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.