Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Dobře pojištěný chmel

1.6.1998 - JAN MACHÁČEK, MAREK ŠVEHLA

Státní rolnický fond zachránil soukromou pojišťovnu

Pojišťovna Morava, která před necelým měsícem zkrachovala, nebyla první soukromou pojišťovnou, jež se v České republice ocitla na pokraji bankrotu. Jak minulý týden informovala MF Dnes, loni v listopadu zachránili státní úředníci před krachem Chmelařskou pojišťovnu z Žatecka. Za 49,8 % akcií pojišťovny zaplatil loni v listopadu Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond 110 milionů korun z peněz daňových poplatníků. O celém zásahu státních úředníků v soukromém podniku nebyla informována vláda a nechce se k ní vyjadřovat ani ministr zemědělství Josef Lux, který reprezentuje valnou hromadu garančního fondu.

Spása v poslední chvíli

Chmelařskou pojišťovnu založila Evrobanka v roce 1994, ale od začátku ji plně kontrolovalo žatecké družstvo Chmelařství, v jehož čele stojí předseda Svazu obchodníků chmelem František Chvalovský (jeho syn, známější veřejnosti spíše jako šéf fotbalového svazu, podniká v obchodu s masem a vlastní jednu z největších firem v této branži, Bohemia Fleisch). Chmelařská pojišťovna žádný hospodářský zázrak nepředvedla. V roce 1996 prodělala 38 milionů korun, loni dalších 66,5 milionu korun, takže spotřebovala bezmála celé své základní jmění. Tehdy se však do hry vložil garanční fond a napumpoval do pojišťovny 110 milionů. I po takové injekci se spokojil s pouhou minoritou -- podnik má stále pod kontrolou žatecké družstvo. Takový postup je naprosto neobvyklý. Pokud se má zachraňovat pojišťovna, spadá to výhradně do kompetence ministerstva financí, které má dozor a regulaci pojišťovnictví na starost. Normální postup by byl takový, že Pilipovi úředníci předají informaci svému ministrovi a ten rozhodne, zda pojišťovně odebrat licenci, nechat ji zbankrotovat nebo přinutit k fúzi s jiným ústavem. "Na přípravě žádného záchranného plánu pro pojišťovnu jsme se nepodíleli," prohlašuje mluvčí úřadu Michal Jirkovský. Zda byla Chmelařská v listopadu zralá na odebrání licence, odmítají Pilipovi úředníci sdělit. Sám ministr financí se však od nich o potížích Chmelařské nedozvěděl, a tím pádem se záchrana tohoto podniku ani nikdy nedostala na pořad jednání kabinetu.

Všechno se to vrátí

Předseda představenstva garančního fondu a Luxův náměstek Václav Slavíček se hájí tím, že žádná další pojišťovna kromě Chmelařské dnes nechce zemědělcům pojišťovat zvířata. Fond prý navíc zaujal podnikatelský nápad -- pojišťovnu rozšířit, vybudovat pobočky a poskytovat také výnosné pojistky na automobily. Proč v tom případě Slavíčkův tým nežádal za státní peníze rovnou majoritu (když je podnikatelský plán tak úchvatný, mohla si ostatně Chmelařská sehnat soukromého investora)? "Majoritu jsme nechtěli. Máme blokační podíl a bez našeho souhlasu se v pojišťovně nic nedá dělat. Naším cílem je, aby se tady poskytovalo slušné zemědělské pojišťování. Až tohle nastartujeme, tak akcie prodáme," prohlašuje Slavíček. Na dotaz, proč o transakci nejednala vláda, však už zvyšuje hlas: "Nešilte. Ptáte se jak jehně. Fond je akciová společnost a prostě nakupuje, tak to máme ve stanovách. Bylo to úplně normální rozhodnutí představenstva, nemůžeme nechat peníze hnít."
Jenže právě v tom je háček. Garanční fond smí podle svého statutu "provádět operace na finančním a kapitálovém trhu určené ke zmnožení disponibilních prostředků". S akciemi žatecké pojišťovny, která dosáhla ztrát ve výši základního jmění, se ovšem na burze neobchoduje, takže může být těžko řeč o "zmnožení". O tom ale Slavíček nepřipouští žádnou diskusi: "Podíl vložený do pojišťovny má už dnes dvojnásobnou tržní hodnotu. Jsem ekonom a vím, kolik stály investice do sítě poboček."
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.