Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Dobrovolní zájemci o akci čisté ruce

3.8.1998

Exportní a průmyslová stojí před dalším obviněním z podvodu

Za vydatné podpory a zájmu médií včetně televizních kamer oznámili představitelé firmy Exportní a průmyslové, a. s., v čele s Ivanem Doubravou, že jejich finanční skupina se dobrovolně hlásí k prověrkám v rámci akce čisté ruce. Představitelé Exportní a průmyslové zřejmě disponují notnou dávkou otrlosti. Právě zástupci této firmy budou muset čelit trestnímu oznámení za zneužití dvou a půl miliard korun (viz Respekt č. 15/98 a 26/98). To jim ale zřejmě nestačí. Ještě na přelomu června a července letošního roku připravili pánové z Exportní a průmyslové další "vtipnou" finanční machinací akcionáře investičního fondu Kredital o dalších 66 milionů korun.

Dlužník ovládl věřitele

Šéfové Exportní průmyslové Ivan Doubrava a Petr Kucharčík mají se svými společníky, mezi které patří Tomáš Květák (do června poslanec za ODS), v rukávě celou řadu finančních triků. Jejich slavná akce v ústecké Spolchemii se už zapsala do dějin. Jen ve stručnosti: koncem roku 1995 vyzvala valná hromada Spolchemie vedení firmy, aby nakoupilo akcie Foresbanky, Agrobanky a chemičky Colorlak. Samotným nákupem byly pověřeny makléřské firmy Moravskočeská burzovní společnost a Akcie Morava (dozorčí rada Anna Kucharčíková, prokurista Petr Kucharčík), na jejichž účty převedla Spolchemie miliardu a půl korun. Slíbené akcie ani peníze Spolchemie ovšem nikdy nedostala. Místo toho za pár měsíců nato ovládla Spolchemii skupina investorů, mezi kterými byla i firma Akcie Morava. Její prokurista Petr Kucharčík se nechal zvolit do představenstva Spolchemie a spolu se svým kolegou Ivanem Doubravou převedli více než miliardovou pohledávku vůči makléřům (tedy sobě samotným) do společnosti Exportní a průmyslová - EPAS (předseda představenstva Ivan Doubrava). Pak dostala Spolchemie nového hlavního akcionáře: stala se jím Česká finanční, tedy dceřiná společnost České národní banky (získala majoritu poté, co se jeden z hlavních věřitelů Spolchemie, zlínská Foresbanka, přihlásil do ozdravného programu pro menší banky). Česká finanční se od té doby marně snaží získat zmizelou miliardu a půl od EPAS zpět. Doubravova firma přitom měla až donedávna mocného zastánce v osobě bývalého poslance Tomáše Květáka (ODS), člena parlamentní komise pro bankovnictví a představenstva EPAS v jedné osobě.

Čtyři převody a dost

Letos v červnu zvolili lidé z Exportní a průmyslové jednodušší postup - šlo také o řádově nižší částku. Zajímavé však je, že svůj trik ani v nejmenším netajili. Postup lze bez velké námahy vyčíst z otevřených zdrojů, jako jsou Hospodářské noviny či Středisko cenných papírů.
26. června prodal investiční fond Kredital 1,3 milionu akcií firmy MCI holding firmě Jesenická kapitálová za 20 korun na akcii. Zdálo by se, že jde o dobrý obchod, protože akcie MCI holding byly staženy z veřejného trhu a naposled se prodávaly za 7 korun za akcii.
29. června prodává Jesenická kapitálová firmě Plena Ltd. akcie za 19 korun za jednu. Jesenické kapitálové vzniká ztráta 1,3 milionu korun.
30. června prodává Plena Ltd. stejný počet akcií firmě Akcie Morava, tentokrát již za 86 korun za akcii.
1. července převádí firma Akcie Morava tytéž akcie za stejnou cenu na firmu Exportní a průmyslová.
A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Ředitelem fondu Kredital je Petr Kucharčík, který působí i v představenstvu Exportní a průmyslové. Jak stojí výše, Petr Kucharčík je také prokuristou firmy Akcie Morava. Fond Kredital i firma Akcie Morava ostatně sídlí na stejné adrese v domě tělovýchovné jednoty v centru Ostravy. V orgánech Exportní a průmyslové najdeme také Martina Ohnheisera, který působí i v investiční společnosti Kredital (správce fondu Kredital). Firma MCI holding, s jejímiž akciemi se obchodovalo, se zřejmě ztratila, protože v obchodním rejstříku má uvedeno pouze své sídlo: Česká republika, Ostrava. Proč vlastně investiční fond Kredital neprodal akcie rovnou firmě Akcie Morava či Exportní a průmyslové, když se v nich vyskytují stejná jména a když sídlí na stejné adrese?
Vysvětlení se nabízejí v zásadě dvě. Buď mají akcie MCI holdingu skutečně hodnotu 86 korun, a v tom případě byli akcionáři investičního fondu Kredital připraveni o 66 milionů korun, anebo si Exportní a průmyslová potřebuje vytvořit účetní ztrátu tak, aby mohla skončit v likvidaci. Jisté je, že místo akcionářů Kreditalu vydělala miliony firma Plena Ltd., která u nás není registrována a sídlí zřejmě v daňovém ráji typu Panenské ostrovy.
V normální zemi by účastníci podobného obchodu skončili okamžitě za mřížemi. I u nás se dá uvažovat hned o třech paragrafech: jednoznačně o podvodu (na začátku a na konci řetězce jsou titíž lidé), o "poškozování práv při správě cizího majetku" a o "porušování pravidel v obchodním styku". Podle šéfa Komise pro cenné papíry Jana Müllera jeho úřad případ šetří, ale zatím nezasáhl, protože finančními machinacemi skupiny kolem Doubravy, Kucharčíka a Květáka se spolu s komisí zabývají i policie a bankovní dohled.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.