Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Doušek živé vody

19.4.1999

Ministři schválili revitalizaci podle Mertlíka

Po měsících sporů vláda minulou středu odhlasovala proslulý revitalizační plán. Navenek je kompromisem mezi návrhem ministra průmyslu Miroslava Grégra a verzí místopředsedy vlády Pavla Mertlíka. Ve skutečnosti se ale jedná o Mertlíkův návrh: ze zběsilých nápadů Grégra nezůstalo téměř nic. Důležitou roli plán připisuje renomované zahraniční investiční bance, která bude vybrána konkurzem. Je to správné, celá věc se tím zbaví zbytečného politického podtextu. Podle Mertlíka také vznikne revitalizační agentura, významnou úlohu budou hrát i zdejší banky a počet podniků, které se léčebné kúře podrobí, bude značně omezen. Nejdůležitější ze všeho ale je, že plán na oživení některých firem zmizí alespoň na čas z titulních stránek novin a zodpovědní ministři se budou -- doufejme -- věnovat intenzivní práci na jeho přípravě. Otravné diskuse o záchranném schématu byly totiž dosud prakticky jediným nápadným výstupem z činnosti vlády.

Plán nás z bryndy nevytáhne

Plán se má týkat šesti až deseti firem. Kdyby se tedy vláda uplynulých devět měsíců věnovala práci na novelizaci důležitých zákonů, jako je například zákon o konkurzu a vyrovnání, kdyby se věnovala reformě soudů a institucí a vůbec pokračovala v zastavené transformaci, mohli jsme být již dávno někde jinde, a to i bez slavného plánu. Záchranný plán totiž naše hospodářství nespasí, jenom může pomoci některým podnikům a jejich dodavatelům. V tomto ohledu se mu věnuje přehnaně velký zájem. Je nepochybně správné, že zvítězila Mertlíkova varianta. Důvodů je mnoho. Plán může především získat důvěru zahraničních investorů a nadnárodních institucí (Světové banky, MMF, EBRD apod.), protože se nevymyká postupům, které již byly ve světě vyzkoušeny. To platí ovšem pouze v případě, pokud nebude muset zahraniční investiční banka, která bude záchranné schéma pro podniky na zakázku revitalizační agentury provádět, čelit příliš silným politickým tlakům. Politici se skutečně budou účastnit pouze práce v dozorčí radě agentury a tato rada nebude mít žádné výkonné pravomoci. V praxi se mohou o nějaké zásahy pokoušet (v případě Grégra by to nepřekvapilo), potom ale riskují velkou ostudu, odchod cizích poradců a krach celého schématu. Je rovněž dobře, že Mertlík svůj návrh úzce provázal s privatizací Komerční banky a České spořitelny. Pokud nebudou chtít zmíněné banky ještě před privatizací skončit pod nucenou správou, pokud budou po státu chtít, aby pomohl vyčistit jejich portfolio od nedobytných úvěrů a případně navýšil kapitál, budou muset s agenturou pilně spolupracovat. Mertlíkův plán také neprobouzí nesmyslná očekávání. Počet firem, které budou vybrány, zůstane omezen. Naprostá většina průmyslových podniků tak s žádnou státní pomocí počítat nemůže a musí dělat vše pro to, aby si pomohla sama. Pokud se vlastníci, manažeři a věřitelé začnou společně snažit, pomůže to ekonomice více než záchranný pás za miliardy. Za velkou chybu naopak můžeme již dnes považovat skutečnost, že ministr Grégr na tiskové konferenci vyjmenoval podniky, o které podle něj půjde. Přestože vláda zatím nepřišla s odhadem částky, kterou bude akce daňové poplatníky stát, je zřejmé, že Mertlíkův plán bude levnější než představy Grégra, který, jak známo, kalkuloval s šedesáti miliardami korun a desítkami podniků. Stejně důležité je, že se počítá s "vytěsněním" současných vlastníků ze zachraňovaných podniků (jak se v plánu praví, "minimálně do pozice menšinových akcionářů") a s rychlou privatizací podílů, které revitalizační agentura získá.

Ještě zbývá mnoho nástrah

Na cestě k realizaci dobrých úmyslů čeká celá řada nástrah. Vše totiž bude trvat ještě velmi dlouho. Vláda nejdříve musí založit a zaregistrovat agenturu, sehnat odborníky ochotné v ní pracovat atd. atd. Bude muset vyhlásit soutěž na výběr renomované investiční banky, která bude pomoc podnikům realizovat. Nechá-li však vláda do celé věci ještě jednou mluvit Grégra, může své naděje na vstup zahraničního partnera rovnou zabalit. "Vytěsňování" majitelů a výměna dluhů za akciové podíly revitalizační agentury bude velmi komplikovaný proces, který může být soudně napadán. Podle našich informací má ministr spravedlnosti Otakar Motejl zajistit, aby se případům, které se budou týkat záchranného plánu, věnovali kompetentní soudci. Otázkou zůstává, zda je takový zásah do oblasti soudů korektní a možný. Přesto už mohla Mertlíkova vize paradoxně některé kladné výsledky zaznamenat. Podnikům i věřitelům začíná v posledních týdnech docházet, že příprava plánu bude trvat ještě dlouho a že se do něj nemusí vůbec dostat. Podívejme se například na firmu ČKD Holding. Najednou se objevili zahraniční zájemci o Vagonku Studénka, o firmu Carborundum electric a zřejmě i o akciovou společnost Dopravní systémy. Minulý týden jsme se mohli dočíst dokonce o tom, že se pár zájemců hlásí o Tatru Kopřivnice a že se restrukturalizace natvrdo rozjíždí v plzeňské Škodovce. Nejdůležitější je vědět, že pomoci si musí především každý sám.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.