Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Jak zabránit prosperitě

28.6.1999

Vláda se snaží, aby bylo ještě hůř

Minulý týden oznámil Český statistický úřad údaje o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku: v meziročním srovnání se propadl o 4,5 %. Jde o zatím vůbec nejhlubší hospodářský pokles od roku 1989. Svým způsobem ale není důležité, o kolik šel HDP dolů. Naopak je podstatné, že krize dále pokračuje, přestože většina vládních ekonomů a také centrální banka věští brzký obrat k lepšímu, dokonce prý již koncem roku.

Pochybnosti o zdravém základě

Případné oživení koncem roku ale nebude žádný zázrak. Ekonomika nadále zůstane na nízké růstové hladině. Navíc půjde o mírné oživení, o jehož zdravém základu lze mít vážné pochybnosti. Případný růst bude tažen především domácí poptávkou, nárůstem spotřeby vlády a domácností. Přitom aby byl růst zdravý a dynamický, musí být založen především na investicích a v našem případě také na exportu. Exportní výkonnost českých podniků se skutečně v posledních měsících poněkud zlepšuje, ale zatím není jasné, do jaké míry se jedná o významný trend. Objem zahraničních investic také stoupá, mnohé z nich ale směřují pouze do výstavby supermarketů a obchodních sítí. Nadále trvá naprostá neochota českých bank poskytovat úvěry. Banky kromě toho nemají konkurenci v podobě rozvinutého kapitálového trhu a kurz koruny zůstává nepříjemně nadhodnocený, přestože před tím MMF mnohokrát varoval.Ekonomičtí analytici často píšou, co by měly vlády dělat, aby občanům přiblížily prosperitu a vyšší životní úroveň. Zkusme se na to ale podívat obráceně a vyjmenovat abecedu, co vše mohou vlády dělat pro to, aby se zdravý a dlouhodobý růst nikdy nedostavil. Dopředu musíme vzít v úvahu, že hospodářské dění v každé zemi pečlivě sledují média a světové tiskové agentury, které o něm denně informují. Tím se negativní dopad škodlivých a absurdních kroků násobí. Jak tedy zařídit, aby nás zdravý hospodářský růst minul?

Přátelé, uran, monopoly

1. Pokud existuje úspěšný a ziskový podnik, který vlastnicky kontroluje stát, je důležité vyměnit jeho management. Právě o to se snaží ministr dopravy Peltrám v případě Českých aerolinií a jejich úspěšného ředitele Antonína Jakubše. Také u ostatních ziskových podniků je třeba vyměnit představenstva a dozorčí rady a dosadit do nich své přátele a kolegy, pokud možno na základě stranického klíče. To se naposledy stalo v Unipetrolu a v Českých radiokomunikacích.

2. Pokud se do země nedopatřením vloudil velký zahraniční investor, je prioritním úkolem udělat z něj nepřítele. Zástupce státu ve společném podniku navíc vybírejte opět podle stranického klíče, nikoli podle vzdělání a schopností. Vláda tak postupovala ve vztahu ke konsorciu TelSource, strategickému partneru SPT Telecom.

3. Pokud monopolní výrobce a distributor energie vyrábí elektřinu také z atomu, je nesmírně důležité, aby nakupoval suroviny co nejdráž. Pak bude i energie pokud možno nejdražší. Dnes se o to snaží ministr průmyslu Grégr, který chce u nás obnovit těžbu uranu, přestože tuzemský uran bude čtyřikrát dražší než světové ceny.

4. Když má týž monopolní výrobce volné prostředky, donuťte ho místo investic do úspor nakoupit majority v regionálních distribučních monopolech, ať to stojí cokoliv. Zahraničním investorům, kteří si mezitím nakoupili v těchto firmách podíly, hlavně neříkejte, kdy a jestli vůbec bude stát získané majority opět prodávat do soukromých rukou. Právě tak postupuje ČEZ pod kuratelou Grégra.

5. Existuje-li monopolní dovozce plynu, je vůbec nejlepší nasmlouvat na patnáct let ruský plyn a regionální distributory tlačit k jeho odběru. Když se budou cukat, monopolní dovozce si je koupí a zatne jim tipec. Přesně o to se v posledních týdnech snaží Transgas. V kodexu "prorůstové politiky" můžeme pokračovat.

A tak dál...

6. Zařiďte, aby politické strany, které si rozdělily politicko-hospodářskou moc, byly financovány mafií (případně štikami v rybníku kapitálového trhu), a hlavně to okázale vytrubte do světa. ČSSD má svého Matoulka, ODS zase Iceberg a Interconex.

7. Člověka podezřelého z tunelování bank a fondů jmenujte poradcem ministra financí.

8. Neustále zvyšujte daně, protože přes všechnu zkušenost vyspělého světa je to ten pravý recept na hospodářský růst.

9. Hlavně zarputile odmítejte radikální penzijní reformu. Nevšímejte si toho, že ji dnes přijímá většina vyspělých zemí i nových trhů. Nejde jen o Chile či Holandsko, začíná ji prosazovat také Polsko a Německo.

10. O Evropské unii mluvte pouze tehdy, mají-li se zvýšit daně. Když přijde na jednotlivé zákony, na srovnání s evropským právem se klidně vykašlete. To je dnes případ pojišťování cestovních kanceláří.

11. Utvořte menšinovou vládu, která není schopná protlačit parlamentem jediný rozumný zákon.
Na tomto místě můžeme s příklady přestat. Pokračovat bychom ale mohli donekonečna. Stačí mít oči otevřené.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.