Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Jasná zpráva z burzy

15.4.1996

Z kótovaného trhu byl vyřazen první investiční fond

Konečně. Takto si minulý týden mohl ulevit zastánce jasných a přehledných pravidel hry na českém kapitálovém trhu. Kotační výbor pražské burzy totiž rozhodl o vyřazení z obchodování Prvního českého investičního fondu, který patří do skupiny PPF (První privatizační fond). Za tímto rozhodnutím přitom nelze nevidět nového předsedu burzovní komory, poslance ODS Tomáše Ježka.

Na pravidla se vykašlem
Co se vlastně stalo? Jeden z fondů PPF kótovaný na hlavním trhu se přeměnil v normální akciovou společnost se záměrem stát se investičním či průmyslovým holdingem. Taková společnost - na rozdíl od klasických fondů - nemusí tzv.diversifikovat (rozprostřít) své portfolio a nemusí ani omezovat své vlastnické podíly v jednotlivých firmách. Fond změněný na akciovku se tedy ocitá mimo dosah kontrol Ministerstva financí a může si de facto dělat, co chce. Ačkoliv jde tedy o "přeměnu", která může zásadním způsobem ovlivnit hodnotu akcií fondu (akciovky), nebyla o ní včas informována nejen veřejnost, ale dokonce ani vedení burzy. Přitom na kótovaný trh, na němž se akcie fondu obchodovaly, jsou vpouštěny pouze akcie těch nejlepších a nejsolidnějších firem či fondů, pro něž pochopitelně platí přísná informační pravidla.Zůstane dobovým paradoxem, že investiční společnost PPF byla nedávno přímo předsedou Fondu národního majetku Romanem Češkou (ODA) prohlášena za jednu z nejsolidnějších na českém kapitálovém trhu. Také díky tomu se se souhlasem státu stala nedávno téměř 20% vlastníkem nejlukrativnějšího tuzemského finančního podniku - České pojišťovny. Vyřazení fondu formálně vyplývá přímo z pravidel burzy, nicméně jde o svého druhu senzaci. Dříve by totiž burzovní orgány jen stěží takto tvrdě zasáhly. Až dosud totiž na našem kapitálovém trhu neplatila nejen pravidla, na která jsou zvyklí investoři ve vyspělém světě, ale ani to málo norem, které stanovily orgány burzy. Svým nynějším rozhodnutím tedy kotační výbor vyslal nepřehlédnutelný signál: napříště již není možné dělat si cokoliv.

Osmnáct na sedm set
Z celé věci ale vyplývá něco obecnějšího a důležitějšího. Rozhodnutí změnit statut fondu je součástí probíhající třetí vlny (co to znamená pro drobné akcionáře viz strana 6). Podobně jako První český IF postupoval ostatně i Harvardský dividendový fond a fond YSE - ty ovšem nejsou na kótovaném trhu. Oč jde?Třetí vlna zatím probíhá do značné míry brutálními a bezohlednými metodami, a tím bohužel formuje charakter našeho kapitálového trhu. Ten má být za normálních okolností místem, kde se střetává a koncentruje nabídka a poptávka. Podniky hledají (poptávají) potřebný kapitál a investoři nabízejí volný kapitál. Ničím takovým zatím český kapitálový trh není: občané na něj své úspory nepřinášejí neboť akcie dostali v kuponové privatizaci, a podniky až na několik výjimek zde kapitál nehledají. Realita je bohužel taková, že tuzemský kapitálový trh je dnes spíše jakýmsi spekulativním místem, na kterém se provádějí nejrůznější neprůhledné triky, prohazují se balíky akcií a s cenami je nejrůznějším způsobem manipulováno.Není žádným tajemstvím, že kapitálový dohled Ministerstva financí - především pokud jde o fondy - nefunguje. Investiční fondy běžně překračují takřka všechny zákonné limity, ať už jde o omezení jejich podílů v podnicích, nebo o to, že nejrůznějším způsobem mění svůj statut a nerespektují ceny registrované burzou. Navíc depozitáři fondů (tedy banky), které mají fond i Ministerstvo financí upozorňovat na porušení zákona, svoji povinnost plní jen zřídka. Nejvýmluvnější je ale fakt, že oddělení dohledu nad investičními společnostmi a fondy na MF má celkem 18 zaměstnanců, ačkoliv kontrolovat má celkem 700 subjektů (měsíční průměr kontrol je šest). Státní kontrola a regulace má přitom smysl pouze tehdy, když chrání občany a investory a občanům sloužit. O něčem takovém ale u nás nemůže být řeč.

Čekat je nebezpečné
Taková je realita. Otázka tedy zní, jak to řešit. Existuje názor, že současný kapitálový trh musí nejprve "vyhnít". Je prý třeba počkat, až se majetek dravčími metodami "zkoncentruje." Teprve až se trh vyčistí, až podniky začnou vydávat nové akcie a občané přijdou na burzu se svými penězi, teprve potom se prý dočkáme solidnosti a transparentnosti kapitálového trhu. Zatím je třeba smířit se s tím, že se u nás dají vydělat obrovské peníze podivnými burzovními operacemi. Takové je údajně dědictví kuponové privatizace.Tento názor, jejž v kultivovanější podobě zastávají i někteří členové vlády, je nejen scestný, ale i nebezpečný. Státní i vnitroburzovní regulace se musí začít přísně dodržovat již nyní. V opačném případě zůstane důvěra drobných investorů otřesena na dlouhou dobu dopředu a zahraniční investoři odejdou do zemí, kde jsou pravidla hry dodržována - do Vídně, Mnichova či Frankfurtu. A kapitálový trh, který jednou odumře, se už nemusí znovu narodit.Razantní rozhodnutí kotačního výboru stejně jako zvolení Tomáše Ježka, který již více než rok prosazuje ochranu drobného akcionáře, do čela burzovní komory, dává do budoucna naději. Pro český kapitálový trh je to dobrá zpráva.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.