Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Ještě není všemu konec

28.2.2000

Další poklady v trezorech Komerční banky

Žádná banka na světě nehospodaří pouze vzorně a se ziskem. Byznys znamená také riziko a nesplácené úvěry, ale bez rizika a jisté míry sebevědomí i troufalosti není ani zisku. Banky jako každý jiný byznys existují proto, aby vytvářely zisk svým majitelům - navzdory tomu, že ekonomiku "obsluhují", tedy poskytují služby. Riziko je ale třeba zvažovat a měřit a v České republice tak donedávna obezřetně činilo pouze málo bank. Není se čemu divit, neboť kvůli vysokému morálnímu hazardu bankéři neriskují: účet platí daňový poplatník, jehož ochotu sanovat banky oznámí politici vždy notnou dobu předem. Možná tím chtějí docílit toho, aby si zahraniční bankéři adeptů na privatizaci vůbec povšimli, zároveň však tento postup znamená, že současné vedení bank nemá motivaci chovat se slušně, zodpovědně a profesionálně. Proč se vůbec snažit? Proč nepokračovat v nahrávání "malých domů"? Postih u nás nehrozí, takže vlastně o nic nejde. Odtud pramenily i problémy Komerční banky.

Prokleté financování

Příběh Komerční banky ale nekončí podvody s rakouskou firmou B.C.L. a případem Chvalovský - Satrapa - Č.A.S. Její účetní knihy a trezory skrývají i další poklady. Také v jiných českých bankách by se jistě našlo leccos zajímavého, ale konkrétní informace unikají zatím jen z poslední státem vlastněné banky, pro kterou nyní premiér Zeman hledá francouzskou nevěstu. Vše nasvědčuje tomu, že představenstvo KB pracovalo v uplynulých měsících v oblasti úvěrování především na tom, jak problémy oddalovat. Přitom narazíme na pozoruhodnou věc: průšvihy nevídaných rozměrů se často objevují především v té divizi banky, která má na starosti "financování obchodu" a zaměstnává sedmdesát lidí. Dokumentární akreditivy pro Baraka Alona a rakouskou B.C.L. či případ Chvalovský - Satrapa - Č.A.S. nezahrnují všechny špatné pohledávky tzv. podrozvahového typu, vzniklé v tomto útvaru. Tyto obchody se nevyskytují v normální účetní rozvaze mimo jiné proto, že nejde (a ironií osudu hlavně "nemá jít") o klasické úvěry či aktiva (akcie či nemovitosti), ale o "dobře jištěné" a krátkodobé financování obchodních transakcí. Jde o bankovní produkty, které jsou známy jako "akreditivy" nebo "smlouvy o financování obchodu" a produkty v angličtině nazývané "letters of credit". Sem patří i další kauza, která nese jméno Focus. V roce 1999 řešila Komerční banka na jednání představenstva několikrát případ "velké angažovanosti" (jde o formulaci ze zápisů jednání představenstva, kde se většinou výraz "velká angažovanost" nevyskytuje) vůči firmě Focus a k celé tzv. ekonomicky spřízněné skupině (tak bankéři ve své hantýrce nazývají firmy s úzkou vazbou na jednoho majitele či vlastnickou skupinu). Firma Focus je spojena se jménem českého podnikatele Ivo Rittiga, jehož jméno lze nalézt ve více než třiceti firmách. Podle našich informací dluží Rittigova skupina Komerční bance stamiliony korun. Sám Ivo Rittig s námi odmítl diskutovat, banku po telefonu počastoval několika neslušnými výrazy a tvrdí, že se s ní bude soudit.

Formule 1 a Versace

Ivo Rittig je podnikatelem v oblasti módy a showbyznysu. Je prezidentem pražské pobočky módního salonu Gianni Versace a patří mu více než třicet firem jako Focus, Prospekta a Bon Apetit. Banka financovala jeho obchodní transakce v italských lirách. Rittig organizoval například alternativní soutěž krásy "Queen of the World" a nedávnou přehlídku monopostů formule 1 stáje McLaren na Václavském náměstí. Je majitelem druholigového hokejového klubu HC Prospekta, ve kterém hostuje známý herec Martin Dejdar. Spolu s bankou financoval nejznámější český filmový propadák "Panství" (celý projekt vymyslel právě Dejdar), který stál nejméně sto milionů korun a z finančního pohledu skončil katastrofou. KB měla ale především pro Focus financovat dovozy módního dámského prádla a textilu z Itálie a právě zde se podle všeho nahromadily největší nedobytné pohledávky. Na jednání představenstva KB 21. prosince 1999 byl přednesen návrh na postoupení pohledávky vůči skupině Focus třetímu subjektu. Tentýž den představenstvo upozornilo ředitele úseku rizikových pohledávek Oldřicha Dobrého, že "případy tohoto druhu" (Focus) je "povinen řešit v rámci své kompetence s důsledky z toho vyplývajícími". Následujícího dne byl ale ředitel Dobrý odvolán z funkce (představenstvo se týž den usneslo, že o jeho případném odstupném bude rozhodnuto až po skončení forenzního auditu případu B.C.L.). K financování nejrůznějších obchodů je třeba dodat, že celému odboru šéfovala Jiřina Kaplanová, která byla ze své funkce odvolána koncem loňského října (letos v lednu odešla do důchodu). Její manžel je generálním ředitelem cestovní kanceláře Travel Service. Jeho firma je významným dlužníkem KB a případem pohledávek vůči Travel Service se od srpna už několikrát zabývala dozorčí rada banky. Po Kaplanové nastoupila do téže funkce specialistka na zahraniční obchod Hana Mitkovová z Agrobanky. Ta spolu s ing. Kafkou šéfuje vnitrobankovnímu týmu, který se snaží řešit problematické obchody s B.C.L. a zjistit jejich podstatu. Od počátku listopadu představenstvo banky několikrát jednalo o strategii vůči "Třineckým železárnám, Nové huti a Vítkovicím (z těchto podniků chce ministr Grégr vytvořit konsorcium - pozn. red.) ve světle poznatků o B.C.L." Je tedy zřejmé, že mezi osmimiliardovou ztrátou, B.C.L. Baraka Alona a severomoravskými hutěmi musí existovat nějaká důležitá vazba, o jejíž podstatě zatím nevíme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.