Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Klausovo upřímné vyznání

24.6.1996

Premiér analyzoval volební výsledky

V čase napjatých koaličních jednání si předseda vlády našel čas, aby se s veřejností podělil o svoji interpretaci příčin volebních výsledků. Jeho článek "O nesamozřejmosti transformace", který předminulou sobotu otiskly LN, má však k analýze daleko: mnohem spíše je zprávou o duševním rozpoložení šéfa naší nejsilnější strany. A nutno dodat, že pokud si premiér sám pro sebe výsledky voleb opravdu vysvětluje tak, jak to udělal ve zmíněném článku, je to zpráva alarmující. Zdá se totiž, že nic nepochopil.

Zrada intelektuálů
Nepřesvědčili jsme elitu novinářů, spisovatelů, vědců, lékařů a právníků, aby spolu s námi interpretovali transformační proces jako unikátní, neopakovatelný jev místo toho, aby zdůrazňovali, že jsou na tom jejich dnešní kolegové na Západě lépe než oni, píše Klaus a na jiném místě pokračuje: Nevěřím, že výsledky transformace samy o sobě zklamaly voliče. Je však možné, že spíše zklamaly jisté intelektuální elity, které asi chtěly více či něco jiného a které své zklamání dávaly v minulých letech dost jasně a zřetelně najevo.Nesmyslnost tohoto tvrzení je empiricky dokazatelná. Veškeré výzkumy veřejného mínění totiž jasně říkají, že se stranami vládní koalice, a především pak ODS sympatizují lidé vzdělanější, majetnější a celkově úspěšnější. Kromě lékařů, jejichž část volila dr. Ratha, z nich také skutečně valná většina hlasovala pro některou z koaličních stran. Pokud chtěl ale Klaus tuto vrstvu oslovit více, měl jí něco nabídnout. Právě lidé vzdělanější si totiž uvědomují, že transformace neskončila (jak premiér svého času tvrdil), a rádi by znali vizi a cíle ODS pro příští čtyři roky. Tito lidé nechtěli "více a něco jiného", jak tvrdí premiér, ale spíše něco konkrétního.Jak Klaus k myšlence "o zradě inteligence" přišel, pochopíme o pár řádků dále, kde čteme: ...byly nesporně kvalitní novinové analýzy špičkového novináře z MfD se svou povinnou vyvážeností plusů a minusů ve svém celkovém dopadu plusem, či minusem? Zde již nad myšlením šéfa ODS opravdu zůstává rozum stát. A nejde jen o to, že Jiří Leschtina - kterého má premiér zřejmě na mysli - je jedním z "nejklausovatějších" komentátorů (samozřejmě s výjimkou komentátorů Telegrafu). Znamená snad premiérovo zamyšlení, že objektivní politický analytik nemá zvažovat všechna plus a minus? Komentátor, který straní určité partaji a opomíjí její chyby, přece nepatří do normálních novin, ale do stranického plátku. Podobně "hluchá" je pak i pasáž kritizující Milan Knížáka za útočný článek o premiérově účasti na výstavě Vladimíra Komárka. To si předseda ODS skutečně myslí, že polemika, která zajímala pár lidí, ovlivnila výsledky voleb?

Boj o střed
Dobrý politik má prezentovat sílu, sebevědomí, vizi a jasné představy. V žádném případě by však neměl působit posmutnělým a lítostivým dojmem. Klausův text je však místy dokonce nevkusně sentimentální ("dnes o mně velmi hezky mluví Milan Knížák"). Namísto zdůrazňování faktu, že ODS dostala jen o pár desítek tisíc hlasů méně než před čtyřmi lety, přičemž celá vládní koalice získala více hlasů než v roce 1992, premiér hořekuje, že "voliči změnili postoje". Tak tomu přitom vůbec není a Klaus musí vědět, že za úspěchem ČSSD není obrat doleva, ale nečekaný propad menších levicových stran v Zemanův prospěch. Je jistě možné filozofovat na téma, kdo bere, či nebere transformaci jako samozřejmost (Klaus v článku tvrdí, že ODS nedostatečně vysvětlovala voličům úspěšnost a nesamozřejmost našich makroekonomických dat), v reálné politice to ale k úspěchu nestačí.Je třeba rozlišovat: patová situace je jedna věc, čistě aritmetický výsledek ODS věc druhá. Navíc je tyto volby možné do určité míry interpretovat i pozitivně - společnost se polarizuje na levici a pravici (či spíše pravý střed), politická scéna se pročišťuje. Proto hlavním rysem příštích let bude boj levice a pravice. Někteří stávající voliči sociální demokracie - stejně jako část voličů ODS - jsou lidé orientovaní spíše "středově". Právě oni mohou v příštích volbách ve větším počtu než nyní volit pravici: ovšem jen za předpokladu, že jim nabídne zajímavý program, vizi a důvěryhodné osobnosti. Na fňukání a poznámky o nevděčných voličích však zcela jistě slyšet nebudou.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.