Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Manko v bance

19.8.1996

Policie sedm let za opicemi

Představitelé české policie před čtrnácti dny oznámili, že vyšetřování bývalého viceprezidenta Banky Bohemie se zastavuje. Prodejem podvodných garancí byl prý porušen pouze starý devizový zákon a dnes platí zákon nový (což podle policie zřejmě znamená, že si každý může dělat, co chce) a žádný jiný podnět k stíhání Čadka policie nedostala. Ale nejen to: policie se minulý týden de facto přiznala k tomu, že ani v jiných případech bankovních defraudací a tzv. tunelování není schopna nejenom dotáhnout žádné vyšetřování do konce, ale vlastně ani jakékoliv další začít.

Jako za starých časů
"Policie se nemá na koho obrátit, protože v bankách už neexistuje žádná vnitřní kontrola," prohlásil zcela vážně šéf odboru vyšetřování hospodářských deliktů pražské policie Pavel Hájek v MF Dnes a pokračoval: "Dostaneme například informaci, že v nějaké bance vzniklo manko dvanáct miliard korun, a pochybuji, že se v policii najde někdo, kdo to vyšetří. Dříve měla každá firma kontrolní orgán a ten byl povinen s námi spolupracovat. Teď je to tak, že tam pošleme jednoho policistu nebo soudního znalce, ti se měsíce prohrabují dokumenty a my čekáme, jestli něco najdou." Skoro by se chtělo zvolat: Kde jsou ty zlaté časy komunistické, kde jsou ty časy odborů zvláštních věcí, lidových kontrol a kdoví čeho ještě! Termín manko (ačkoliv v účetnictví existuje) se ale, pane Hájku, v případě miliardových ztrát v bankách nepoužívá. To, že si jej pamatujete právě z doby komunismu, kdy se musela uzavřít samoobsluha, protože pan vedoucí měl manko - patrně se mu ztratily nějaké štangle salámu -, vás neomlouvá. Rovněž vám nelze prominout, že zřejmě nevíte, že v každé bance existuje oddělení vnitřního auditu. Na to jsou předpisy.V citovaném článku v MF Dnes tvrdí přední pražský advokát Jan Kříž, že "vyšetřování bankovních podvodů je složitá záležitost. Prokázat, zda byl například úvěr poskytnut s tím, že nebude splácen, není jednoduchá věc". Copak ale někdo proboha tvrdí, že je to jednoduché? Bankovnictví a finančnictví je velice dynamický obor, prudce se měnící především po technologické stránce, ale i v oblasti nových finančních produktů. Kriminální experti jsou proto za nejrafinovanějšími zločinci pozadu všude na světě. Jenomže se alespoň snaží: odhaduje se, že policie ve vyspělém světě zaostává za nejrafinovanějšími podvodníky zhruba o dva roky. U nás je to jinak. Naši policisté se sami přiznávají k tomu, že zaostávají o sedm let, že žijí stále ještě v době ukradených štanglí salámu.

Nesedět na salámu
Jistě - policie nemá peníze. Jenomže peníze nemá policie nikde na světě. Ministr Ruml může dát například šéfům odborů pro hospodářskou kriminálku větší finanční pravomoci a ti pak mohou své podřízené například více zainteresovat na počtu objasněných trestných činů. Stejně tak může sám ministr z nějakého zvláštního fondu motivovat ty nejúspěšnější vyšetřovatele k další práci.Policisté si stěžují na to, že banky své dlužníky zpravidla nežalují, protože si nechtějí zkazit pověst. V tomto směru je třeba doporučit poškozeným klientům zkrachovalých bank, aby tak namísto plačtivých dopisů guvernérovi Tošovskému učinili sami. A ještě jedna věc: státní zástupci i policisté přece nemusí čekat na trestní oznámení. Všichni víme, jak aktivní bylo státní zastupitelství v Olomouci vůči nakladatelství Votobia, aniž by si snad nějaká maminka stěžovala, že se její dítko stalo závislé na marihuánové bábovce.Ale zpátky na začátek: ve věci prime bank guarentees, vystavených Čadkem a Bankou Bohemií, sedí ve Velké Británii i v USA už několik lidí ve vězení. Samotný pokus uplatnit na trhu cenný papír pod názvem bank guarantee je totiž v posledních letech považován v anglosaském světě za trestný čin. Jak to tam asi mají s mankem?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.