Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Motoinvest II

5.2.1996

Tykač se odřízl od lichtenštejnské větvě

Před dvěma měsíci uveřejnil Respekt rozsáhlý materiál o podivných majetkových vazbách lidí kolem finanční skupiny Motoinvest a makléřské firmy Iceberg (O Motoinvest se zajímá policie, Respekt č. 50/95). Od té doby se v denním tisku objevila řada článků, které zpochybňují tehdy publikovaná fakta a přinášejí řadu nepřesných a zkreslených informací. Od uveřejnění článku se také mnohé změnilo: Motoinvest ovládl kromě Plzeňské banky i Agrobanku a banku Skala, a v Ekoagrobance, kterou před dvěma lety vlastnila makléřská firma Iceberg (dříve Dominick a Dominick), byla vyhlášena nucená správa.

Gerlach a Carl
Pro pochopení celé věci je nezbytné nejprve stručně zrekapitulovat základní fakta. Makléřská firma Iceberg, a. s. (dříve Dominick a Dominick a ještě předtím Crown banking corporation-CBC), člen pražské burzy, byla vlastnicky přímo napojena na některé zahraniční kriminální osoby a finanční podsvětí. Spolumajitelem CBC byl německý občan Joachim Gerlach, osoba hledaná Interpolem pro pašování zlata a 18 dalších závažných trestných činů. Tento muž se také jménem pražské firmy Dominick a Dominick osobně zúčastňoval jednání s newyorskou makléřskou firmou téhož názvu, která vedla s pražskou firmou dva roky spor o "zneužívání zavedeného jména". Jednatelem druhého bývalého spoluvlastníka Icebergu, firmy Mancini Investment Dublin, je zase obchodní partner Gerlacha pan Hans Joachim Carl, administrátor několika firem zaregistrovaných v lichtenštejnském městečku Schaan. Úzké kontakty s Joachimem Gerlachem (tvrzení lze doložit písemnými materiály) udržovali z české strany především tři představitelé Icebergu: Radek Peleška, Vladislav Pavlát a František Chobot.Firma Iceberg byla v letech 1992-1993 prostřednictvím několika společností většinovým vlastníkem Ekoagrobanky. (V jednom obchodním dopise z roku 1993 se za majoritního vlastníka Ekoagrobanky prohlašuje dokonce syn Joachima Gerlacha, Frank Gerlach.) Právě do tohoto období se přitom datuje vznik současných potíží banky: z Ekoagrobanky tehdy odcházely podle slov jejího posledního generálního ředitele značné sumy na nejrůznější zahraniční konta.

Podnikatelský vzor
Jak to ale všechno souvisí s Motoinvestem? Předně pan Radek Peleška, bývalý člen představenstva firmy Iceberg, je dnes významným představitelem Motoinvestu. Kromě toho dnes zastává významnou funkci i v Agrobance: řídí její veškeré kapitálové operace. Za druhé Pavel Tykač, nejdůležitější a vlastnicky nejsilnější postava skupiny Motoinvestu, sám přiznal, že jeho firmy s Icebergem úzce spolupracovaly (Tykač dokonce přiznal, že tzv. akci fondy, tedy nákup balíků akcií velkých investičních fondů, rozjížděl na samém počátku Iceberg spolu s Motoinvestem). Tykač dále výslovně uvedl, že předseda dozorčí rady Icebergu František Chobot byl po dlouhou dobu jeho podnikatelským vzorem. Obchod, který uskutečnil František Chobot s Ekoagrobankou, ho prý "inspiroval", a právě tak prý vznikl jeho nápad nakoupit a poté se značným ziskem prodat Regiobanku. Tento obchod pak sami představitelé Motoinvestu prohlašují za jeden ze dvou hlavních zdrojů svého kapitálu.A nyní to hlavní. Firma Atlantic Investic Group, jedna z klíčových firem tzv. skupiny Motoinvestu, byla od okamžiku svého založení (léto 1993) vlastněna firmou CTC Consulting Establishment. Tato firma je ale ve skutečnosti jen poštovní schránkou zaregistrovanou rovněž v lichtenštejnském Schaanu a jejím administrátorem je tamní občan Kurt Kranz. Stoprocentním vlastníkem CTC Consulting je další lichtenštejnská firma Kafina, a. g. Mezi akcionáři Kafiny opět figuruje Kurt Kranz a ve správní radě najdeme i jméno Sergia Bossiho, podnikatele z Monaka, o kterého se pro podezření ze styků s mafií zajímá i FBI.Minulý měsíc se Pavlu Tykačovi podařilo firmu Atlantic IG za dosud neznámou cenu koupit. Firma Atlantic IG je tedy "českou" firmou teprve měsíc (tvrzení pana Ivo Horáka v článku "Šetření vztahů s Motoinvestem" v Lidových novinách z 31.1.96 o tom, že AIG je odpočátku českou firmou, je tedy nesmysl). Na otázku, proč byl až dosud Atlantic IG vlastněn lichtenštejnskou firmou, dává Pavel Tykač různé odpovědi. V poslední době nejčastěji opakuje, že chtěl spolu s lichtenštejnskými partery obchodovat s nemovitostmi, ale nakonec prý z projektu sešlo. Na tiskové konferenci před dvěma měsíci pak tvrdil, že Kurt Kranz je v Lichtenštejnsku vážený muž a poslanec chráněný imunitou. Není to ovšem pravda. Lichtenštejnský poslanec se jmenuje Oswald Kranz. Pan Tykač nemluví pravdu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.