Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Na shledanou v jiném městě

10.11.1997

Nápad pražských radních, jak zrušit rockové koncerty

Představme si situaci, kdy se radní rozhodnou, že všichni řezníci v jedné čtvrti budou platit ve srovnání s jinými podnikateli ještě zvláštní 20procentní daň navíc. Přitom jeden z řezníků bude tvrdit, že on to má dohodnuté tak, že zmíněnou diskriminační daň platit nemusí. Na první pohled působí tato myšlenka zvláštním dojmem.
Pražské zastupitelstvo schválilo v červnu vyhlášku (platí od 1. 7.), ze které vyplývá, že jednotlivé pražské obvody mají nárok požadovat od pořadatelů kulturních akcí, kterých se zúčastní více než tři tisíce diváků, speciální 20procentní daň z obratu, přesněji 20 procent z ceny každé prodané vstupenky. Jedna z konkurujících si agentur - Interconcert, který pořádá koncerty zásadně na Výstavišti v Praze 7 - pak novou daň platit nemusí.
Jak takový nápad vznikl? Po loňském koncertě Michaela Jacksona na Letenské pláni, kterého se zúčastnilo více než sto tisíc lidí, někoho napadlo, že obce (tedy pražské obvody) by mohly na takové monstrshow také něco vydělat. Především z obvodů Praha 7 a Praha 6 vznikl tlak na pražské zastupitelstvo, aby schválilo vyhlášku, která obvodům umožní pořadatele pořádně vyždímat. Každý, kdo prodá více než tři tisíce vstupenek, musí platit. A jak se přišlo právě na toto číslo a jak se dospělo k hornímu stropu sazby, si dnes nikdo nevzpomíná. Obce prostě potřebovaly peníze.
V Praze existují v současné době tři velké agentury. 10:15 vznikla krátce po revoluci, uskutečnila již desítky větších i menších koncertů legendárních zahraničních skupin i nových hvězd, a dokonce již dva první české festivaly s početnou zahraniční účastí. Přestože se agentura 10:15 soustřeďuje především na rockovou produkci a okrajové žánry, výjimečně organizuje i koncerty čistě komerční. Mezi ně patřilo i pořádání koncertu Kelly Family letos 30. srpna. Zisk z těchto akcí zpravidla umožňuje uskutečnit koncerty menších a náročnějších kapel. Vyhlášky se obvod Praha 7 rozhodl využít kvůli srpnovému koncertu Kelly Family. Ten byl přitom nasmlouván letos v únoru, tedy dlouho předtím, než začala vyhláška platit. 10:15 proto odmítá poplatek zaplatit a obec již agentuře poslala vyrozumění o tom, že pokud nebude částka do čtrnácti dnů zaplacena, budou agentuře skrze finanční úřad zablokovány účty a bankovní konta.
Odstavením účtů hrozí také šestý pražský obvod agentuře Serge Grimauxe PropagArt, která se specializuje na větší koncerty (Pink Floyd, Rolling Stones). Tato agentura má obvodu doplatit téměř 2,5 milionu korun za srpnový koncert U2.
Závěr je jednoduchý: 10:15 tvrdí, že budou-li muset peníze skutečně zaplatit, končí s podnikáním. Grimaux je v takovém případě rozhodnut zrušit plánovaný koncert Rolling Stones příští léto v Praze a uskutečnit ho v Karlových Varech.
Vyhláška přitom neplatí pro všechny: šéf agentury Interconcert Robert Porkert tvrdí, že jeho společnost se dokáže s městem (rozuměj s Prahou 7) "vždycky dohodnout". Náklady na úklid areálů a případné zvláštní dopravní spojení si agentury hradí vždy samy. Navíc platí všechny normální daně jako každý podnikatel (včetně DPH).
Kromě toho není pravda, že obce z pořádání koncertů nic nemají. Do Prahy přijíždějí návštěvníci a obchodníci, kteří je obsluhují, platí daně (část daní z příjmu jde rovnou do rozpočtu obcí).
Obce přitom nehodlají vyinkasované peníze použít zpět na financování kultury. V Evropě existují podobné poplatky pouze ve Španělsku a Francii (jde však o pouhých několik procent) a celou věc je potřeba posuzovat v kontextu toho, jak je tam kultura dotována. Podobná vyhláška odradí zahraniční umělce, kteří zpravidla požadují 85 procent z ceny každé prodané vstupenky. Pokud se koncerty kapel vůbec uskuteční, budou vstupenky na větší koncerty výrazně dražší (již dnes se do jejich rostoucí ceny promítá vliv devalvace). Konkurence v oboru roste a rozpočty agentur jsou napjaté. Zahraniční agentury již dávno neposkytují žádné slevy a požadují zpravidla stejné ceny jako kdekoliv jinde v západní Evropě.
I díky soukromým agenturám (a to v 99 % bez jakýchkoli dotací a přispění státu či obcí) se Praha v posledních letech stává jednou z kulturních metropolí Evropy. Místo aby byli soukromým agenturám papaláši z magistrátu a obvodů vděční, vymyslí si pro jejich podnikání ještě speciální daň.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.