Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Největší fúze podniků

11.10.1999

WorldCom vznikl dříve, než začali ochránci trhu přemýšlet

Horečná vlna fúzí velkých evropských, amerických i nadnárodních hráčů, která začala před dvěma lety, nabírá na intenzitě. Pomalu každý týden se dozvídáme o spojování firem v telekomunikacích, na bankovním, pojistném a finančním trhu i u velkých petrochemických, farmaceutických a automobilových firem. Zprávy, při jejichž čtení se ještě začátkem loňského roku čtenářům finančních stránek novin zatajoval dech, dnes již málokoho vzrušují. Jenom minulý týden jsme se v agenturních zprávách mohli dočíst o propojení největšího španělského producenta tabákových výrobků Tabacalero s největším výrobcem francouzským, firmou Seita. Na stránky světového tisku pronikla i zpráva, že největší české pivovary ovládla jihoafrická společnost SAB. Propojení dvou telekomunikačních gigantů WorldCom a Sprint, ohlášené začátkem minulého týdne, je ale přece jen událostí. Jedná se totiž o zatím vůbec největší fúzi, která se kdy na světě uskutečnila. Vznikne firma s tržní kapitalizací 115 miliard amerických dolarů. Pro srovnání: jde o téměř čtyřnásobek českého HDP. Abychom si ale nepletli pojmy, nově vzniklá firma není největším podnikem na světě, jde pouze o největší firemní spojení. S giganty, jako je Microsoft nebo General Electric, se nový mamut ještě měřit nemůže.

Sebevědomí a sňatky z rozumu

Vlna fúzí přináší pochopitelně celou řadu námětů k úvahám. Od těch, které se týkají budoucnosti jednotlivých trhů a produktů, až po diskuse, zda nejde o předzvěst hospodářské krize. Fúze skutečně umožňují šetřit a škrtat v nákladech a dosáhnout tzv. úspor z rozsahu. Vše by ale mělo mít své meze. Řada ekonomů proto varuje, že začínají být příliš megalomanské, zbrklé a iracionální. Vznikají velké firmy, které sice mohou šetřit v některých nákladech, ale nedají se řídit. Často se totiž spojují různé podnikatelské kultury a odlišné způsoby řízení podniku, což může způsobit podobné potíže, jako když organismus nepřijme transplantovaný orgán. Právě před tím varují analytici v případě německo-amerického sňatku Daimler - Chrysler. Zvyklosti se liší ve výši odměňování manažerů, v rychlosti uvádění výrobků na trh i otevřenosti vůči akcionářům.Až donedávna historicky největší fúze - spojení Citibank a Travellers group (Citigroup) - přinesla zase úvahu na téma, zda má více výhod specializace, nebo možnost poskytovat co nejvíce služeb "na jedné přepážce". Nový finanční gigant nabízí prakticky všechny známé finanční produkty včetně pojistného. Představme si to takhle: v jedné ulici najdeme pět obchodů, všechny se smíšeným zbožím. Zákazníci brzy nebudou spokojeni s kvalitou nabízených služeb, a tak zůstanou jeden nebo dva obchůdky se smíšeným zbožím, ale zbylé tři se budou specializovat. Na světě to prostě není "náhodou" zařízeno tak, že všichni obchodníci neprodávají všechno. Jeden prodává koberce a druhý pečivo.Může být vlna fúzí důkazem toho, že světovou ekonomiku bude ovládat stále méně obrovských hráčů? Tak tomu není a nebude. Spojením firem podíl na trhu automaticky neroste a také procento malých a středních společností se ve vyspělých ekonomikách stále zvětšuje. Jiní ekonomové proto tvrdí, že horečné spojování podniků je pouze projevem bezhlavosti a bezbřehého sebevědomí. Stejně iracionální příčinou může být i panika podle hesla "pokud někoho nepohltím já, budu pohlcen nebo se proti mně spojí konkurenti". Další znalci jsou prý zase schopni doložit, že zběsilé fúze historicky předcházejí hospodářským krizím. Telekomunikační sňatek z minulého týdne ale vyvolává především jinou otázku: bude z ní mít prospěch spotřebitel?

Regulace zaostává

Fúzi mezi MCI WorldCom a Sprintem musí ještě schválit regulátor, kterým je v USA Federální telekomunikační komise. Její šéf William E. Kennard se ozval nebývale ostře, že fúze je z hlediska zákazníka prohrou. Vznik nového gigantu tedy možná státní úředníci ještě zastaví.V první řadě jim vadí, že nový gigant získá okamžitě třetinový podíl na trhu dálkových a mezinárodních telefonních hovorů. To sice není žádná monopolní pozice, jenže spolu s firmou AT&T bude nový podnik v USA ovládat dvě třetiny trhu s dálkovými hovory. Protože neexistuje třetí významný soupeř, může snadno dojít k omezení konkurence: dva dominantní hráči se mohou o cenách snadno dohodnout. Duchovní otec fúze Bernard Ebbers ovšem tvrdí, že obavy jsou zbytečné: na trh s dálkovými hovory v nejbližší době začnou pronikat lokální operátoři a kromě toho poroste konkurence internetového volání.Druhým rizikem jsou poměry mezi firmami, které se snaží nabízet celý balík služeb: dálkové i místní hovory, internet a mobilní telefony. USA měly v této oblasti pět potenciálních konkurentů, spojením MCI WorldCom a Sprintu ale zůstanou jen čtyři.Přesto není nikomu jasné, zda by měl federální regulátor skutečně zasáhnout. Může totiž napáchat více škody než užitku. Technologický vývoj v telekomunikacích je raketově rychlý a spolu s ním se stejně rychle mění situace na trhu i podnikatelské plány firem. Sotva může sebemoudřejší a sebepředvídavější úředník poznat, zda právě poslední fúze uškodí, nebo pomůže.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.