Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Nelze všem měřit stejně

27.5.1996

ČNB a malé banky v potížích

Česká národní banka postupuje neprůhledně a neférově. Tento názor se minulý týden objevil v komentářích tisku, kritizujících postup ČNB ve věci likvidace COOP banky a První slezské banky. Centrální banka hazarduje se svou pověstí, když drobným klientům zkrachovalé První slezské banky vyplatila i nepojištěné vklady (do 4 milionů korun), zatímco klienti České banky se před pár měsíci museli spokojit nejvýše se sto tisíci korunami. ČNB, která si programově leští vývěsní štít nezávislé instituce, nyní může být právem nařčena, že neměří všem stejně... Komentář MF Dnes (20. 5.) na první pohled skutečně působí přesvědčivě: je před volbami a pohled na fronty náhle zchudlých vkladatelů-voličů nemůže žádný vládní politik potřebovat. Teze, podle níž Tošovského lidé podléhají politickým tlakům, je však jen nepodložená spekulace. Pokud jde o argumenty, je třeba konstatovat, že ČNB může svůj odlišný postup v případě První slezské banky a COOP banky snadno zdůvodnit.

Zabránit panice
Je pravda, že parlament přijal zákon o pojištění vkladů, který je pojišťuje pouze do výše sto tisíc korun. Tyto peníze vyplácí Fond pojištění vkladů (FPV), ve kterém jsou zastoupeny především komerční banky. Zákon ovšem nezakazuje, že pokud banka zkrachuje nebo přijde o licenci, musí její vkladatelé dostat právě a jen pouhých sto tisíc korun.K jednomu ze základních specifik práce centrální banky patří, že její rozhodnutí, ať už jde o měnovou politiku či bankovní dohled, nesmějí být snadno předvídatelná. Bankovnictví je specifický způsob podnikání. Krach nebo likvidace jedné banky totiž automaticky ohrožuje likviditu mnoha dalších bankovních domů: hrozí, že lidé propadnou panice a budou chtít okamžitě vybrat všechny své úspory. Za takové situace pak musí i zdravá banka rychle prodávat méně likvidní aktiva a proměňovat je za hotovost, což ovšem snižuje jejich cenu a v důsledku zhoršuje situaci dalších bank. Krach banky zkrátka není krachem pekárny nebo ocelářského podniku, který je zpravidla ku prospěchu všem ostatním výrobcům nebo dovozcům. A protože má centrální banka ze zákona na starosti stabilitu měny, a tedy i stabilitu bankovního sektoru, je jejím úkolem za každou cenu zabránit zhroucení důvěry v bankovní trh.Existence menších a středních bank dnes u nás také stojí na velmi křehké důvěře věřitelů půjčujících peníze na mezibankovním trhu. Centrální banka proto musí neustále monitorovat situaci a zjišťovat, jak stoupá či klesá důvěra jednotlivých vkladatelů. A tady někde je třeba hledat klíč k postupu ČNB ve věci COOP banky a První slezské banky.

Tvrdě proti akcionářům
Je známo, že mezibankovní trh je momentálně velice utlumen. Totéž se ovšem nedalo konstatovat loni v říjnu, v době, kdy krachovala Česká banka, ani později v době zhroucení Ekoagrobanky. Proto také jednou ČNB postupovala vůči nezodpovědným vkladatelům tvrdě a jindy pro mnohé překvapivě ohleduplně. Měřit stejným metrem všem a stále prostě není možné. ČNB musí postupovat jako lékař, který neustále naslouchá tepu celého bankovního sektoru, který je vzájemně provázán mnoha tepnami: někdy musí okamžitě rozhodnout o amputaci, jindy o injekci, opiátu a jindy jen o acylpyrinu.V zásadě jediné pravidlo, jehož dodržování můžeme po centrální bance žádat, je, aby tvrdě postupovala vůči akcionářům banky, kteří její nepříznivou situaci zavinili (zejména pokud ji tzv. vytunelovali, to jest půjčovali peníze převážně sobě a svým známým). To však ČNB v poslední době činí, a to až neobvykle tvrdě: bez jakékoliv diskuse s akcionáři například nařizuje snížit základní jmění bank.A ještě jeden argument ve prospěch "měkkého" přístupu ČNB je třeba zmínit: zprávy o mizerné situaci České banky si mohli vkladatelé přečíst v novinách již dva měsíce před jejím krachem, zatímco podobné informace o COOP bance a První slezské byly známy jen zasvěcenějším.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.