Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

New Deal Jevgenije Primakova

16.11.1998

Základem obnovy Ruska je víra v půjčky ze Západu

Téměř dva měsíce od doby, kdy se dostal nový ruský premiér Jevgenij Primakov k moci, svět nechápal a nerozuměl tomu, jaké jsou jeho ekonomické plány. Jeho projevy byly naprosto zmatené. Ruský předseda vlády se občas zmínil o potřebě natisknout peníze, aby mohly být vyplaceny dlužné mzdy, jmenoval do vlády ekonomické "myslitele" sovětské éry (posledním liberálem ve vládě zůstal ministr financí Michail Zadornov), a jedním dechem pak tvrdil, že Rusko neopustí cestu tržních reforem a dostojí většině svých závazků.První část Primakovova ekonomického plánu byla publikována před čtrnácti dny, ale zahraniční analytici a věřitelé nejsou o mnoho moudřejší. Plán si klade několik důležitých cílů: podpořit a stabilizovat hroutící se ekonomiku, vytvořit pocit ekonomické bezpečnosti. Chce toho dosáhnout mixem cenových kontrol či stropů především v případě základních potravin, tištěním peněz a "měkkými", státem sponzorovanými půjčkami průmyslu. Ruský premiér přitom tvrdí, že inspirací byl slavný Rooseveltův New Deal.

Vymyslet peníze

Cenové kontroly jsou v Rusku populární. Mnohé ruské oblasti je už začaly zavádět i bez příkazu z Moskvy. Někde lokální "gubernátoři" dokonce zakázali vývoz potravin a základního zboží za hranice svých oblastí, což je pro ekonomiku doslova smrtící: hroutí se obchodní systém a poté, co byl zakázán "vývoz" produktů za hranice oblasti, se do značných potíží dostávají i zdravé podniky.Také efekt cenových kontrol je dobře znám. Mohou dočasně zastavit inflaci, brzy se ale projeví zákony nedostatkové ekonomiky. Především se začne rozmáhat černý trh, na němž obchodníci budou moci prodávat za tržní ceny. Změkčené půjčky průmyslovým gigantům budou zase znamenat, že se zbytečně prodlouží život ztrátovým podnikům a uměle se zakryje nezaměstnanost.Zůstává zatím záhadou, kde chce nová ruská vláda vzít na záchranný plán peníze. Primakov tvrdí, že tištění peněz rozhodně nebude "inflační" a bude se týkat pouze zpožděných výplat mezd. Rusové zřejmě pořád věří, že se jim přece jen podaří přemluvit MMF k uvolnění slíbené půjčky ve výši 22,8 miliardy dolarů. Další úvěr chce Rusko získat od skupiny G-7. Evropskou banku pro obnovu a rozvoj pro změnu ruská vláda požádala, aby pomohla zachránit zhroucený bankovní systém. Podle pozorovatelů je ale víra v podobné půjčky hodně slepá, protože západní bankéři ruskému záchrannému plánu nerozumějí a zatím se s Moskvou nedohodli, jak chce splácet desítky miliard dolarů, které již dnes dluží. "Pouhých" 1,5 miliardy dolarů může Rusko získat očekávaným prodejem 5 % akcií plynařského gigantu Gazprom.

Nevěřte historikům

Problematická je i samotná inspirace Rooseveltovým programem New Deal. Ekonomové a ekonomičtí historikové se dnes na rozdíl od politických historiků domnívají, že tento plán nebyl příliš funkční a hospodářskou krizi v USA spíše prodloužil - především proto, že New Deal skutečně přinesl cenové kontroly a vyšší daně. Polemizovat snad lze pouze o tom, zda Rooseveltův plán skutečně vzbudil v lidech nadšení, solidaritu a chuť budovat.Srovnatelné nejsou ani historické okolnosti. V Rusku se nedávno jako v Americe před sedmdesáti lety opravdu zhroutily banky, burza a finanční systém. Jenomže na rozdíl od Ameriky Rusko teprve buduje základní instituce tržního a kapitalistického systému a mezi běžnými Rusy dokonce panuje silné zklamání z nevydařeného "experimentu s kapitalismem". Roosevelt také vždycky věděl, čím bude své nákladné programy financovat; programy veřejných prací například zaplatily vyšší daně. Vláda zbídačelého Ruska ale nemůže daně zvyšovat, a proto může spoléhat jen na tištění peněz a masivní půjčky z ciziny. Rusko jako země vývozců surovin nemůže příliš spoléhat ani na to, že se ceny ropy a zemního plynu brzy vrátí na původní úroveň. Vinou asijské, a především japonské krize zůstanou ještě nějakou dobu na velice nízké úrovni.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.