Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Osm miliard a tuneláři z Vídně

27.12.1999

Selhání Komerční banky nemohou být náhodná

Komerční banka (KB) prodělala na podivných obchodech s rakouskou firmou B. C. L. Trading osm miliard, a výbušné téma plní stránky novin již čtrnáct dní. Zdroje z banky - které nesmějí oficiálně komentovat žádný konkrétní případ - jednoznačně tvrdí, že se jejich firma stala obětí rafinovaného podvodu. Naopak se přestalo mluvit o tom, že by se něco z postrádaných osmi miliard korun mohlo někdy vrátit do banky zpět. Rakouský právník firmy B. C. L. ovšem tvrdí, že firma izraelského podnikatele Baraka Alona má sice problémy se splácením, ale dluží prý Komerční bance sotva 50 milionů dolarů (tedy jeden a půl miliardy korun). Komerční banka prý chce neshod s B. C. L. využít, a spláchnout také něco jiného. To nelze úplně vyloučit. Forenzní audit v Komerční bance skutečně není zdaleka u konce a podle našich informací nemají auditoři ve věci příliš jasno. Přesto je ve větším podezření B. C. L. , proti níž svědčí obdobné zkušenosti s Alonovou firmou z Maďarska a Rakouska, byť nejsou stejně výmluvné jako gigantická díra v Komerční. Na odhalení čekají i další záležitosti, především jaké obchody měla Komerční banka svými půjčkami financovat. Ví se, že mimo jiné šlo o dovoz plechů z VSŽ Košice do Válcoven plechu Frýdek-Místek. Několik zdrojů rovněž potvrzuje půjčky na vývoz ruské pšenice a ukrajinské řepy směrem na západ.

Příliš mnoho náhod

Stále více se potvrzují selhání managementu Komerční banky, která mohou sotva být náhodná. Je pravda, že dokumentární akreditiv, tedy bankovní produkt, jehož prostřednictvím banka čtyři roky financovala rakouskou firmu, není zcela jednoduchou operací - složitými účetními pravidly se tedy dá obhájit, že se potenciální ztráta z těchto obchodů neobjevuje v bilanci banky. Jenže to je tak jediné, čím se může Komerční banka bránit. Z obchodního rejstříku ve Vídni lze snadno zjistit, že firmu B. C. L. založil před pěti lety Barak Alon se severokorejským diplomatem Chon Chol-wo. Firma se v roce 1995 snažila uskutečňovat barterové obchody se severokorejskou vládou, která nutně sháněla potraviny výměnou za cokoli. Odtud také povědomí o Baraku Alonovi, které nezávisle na sobě potvrdilo několik významných vídeňských finančníků: "Alon obchoduje se vším, od cukru, přes železo, po rakety. " Účast Severokorejců v B. C. L. (v roce 1996 z firmy odešli) lze ověřit z otevřených zdrojů. Udělala to vůbec Komerční banka? Pokud ano, a rozhodla se financovat miliardové obchody, není třeba komentáře. Existují doklady o tom, že 18. prosince 1997 rakouská Central Wechsel und Credit Bank písemně upozornila vedení Komerční banky na důvodné podezření, že firma B. C. L. Trading pere špinavé peníze postsovětské provenience. KB by měla vysvětlit, jak s touto informací naložila. Vůbec nejpozoruhodnější je to, že Komerční banka měla již v roce 1992 špatnou zkušenost s vídeňskou firmou Altro, která patřila Niru Alonovi, bratru Baraka Alona. KB financovala barterové obchody na území bývalého Sovětského svazu s firmou Tessos. Proplacení částky, kterou Komerční bance Altro dlužila, bylo v rakouské Erste Bank vázáno na podpis Baraka Alona. Ten s tím nikdy nesouhlasil, ale podařilo se mu KB přesvědčit o tom, že za vše může rakouská Erste Bank, se kterou od té doby měla KB vážné spory. Ani poté se Alon neocitl na seznamu osob, se kterými nemá KB obchodovat. Firma B. C. L. hrála významnou roli v kauze maďarské Postabank před třemi lety, což byla kromě několika případů českých bank největší kauza tunelování v zemích Visegrádu. Častý výskyt jmen B. C. L. a Barak Alon lze v té době zaznamenat v maďarském denním tisku.

Stehlíkova tajná zbraň

B. C. L. má ve Vídni již čtyři roky příbuznou firmu Poldi Handelsges, ve které drží třetinový podíl, 51 % patří společnosti Poldi Ocel a. s. , bývalé firmě pánů Stehlíků, nyní v konkurzu. Firma B. C. L. měla být podle informací Respektu renomovaným západním partnerem, o kterém před rokem Stehlík tvrdil, že se s jeho pomocí vrátí do Poldovky. B. C. L. od počátku spravuje v ČR fungující firmy i velmi podivné podniky. Ještě počátkem roku byla majitelem českokrumlovského pivovaru Eggenberg. Alon tak seděl v dozorčí radě firmy, kde v představenstvu působil i František Mrázek, trestně stíhaný za poškozování věřitele a známý obchodní partner jednoho z nejproslulejších tunelářů Miroslava Provoda. Dalším samostatným tématem je napojení B. C. L. na VSŽ Košice. Alonovy firmy měly například exkluzivní kontrakty s železárnami, které z Košic odsávaly ziskové marže. Za velmi podivných okolností získala před dvěma lety B. C. L. s pouhými 34 % akcií plnou kontrolu nad Válcovnami plechu Frýdek-Místek. Hlasováním na valné hromadě jí k tomu pomohl Norbert Kraus, představitel Fondu národního majetku, který poté z fondu musel odejít. Majoritní vlastník válcoven, ostravská Nová huť, nemohl rozhodovat o ničem. Před pár lety úspěšná firma dosáhne letos při obratu dvou miliard korun ztráty téměř 300 milionů. Jak si to vyložila KB, která byla hlavním věřitelem válcoven?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.