Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Případ ztracené občanky

7.7.1998

Sponzor ODS ve spárech neznámého podvodníka

Od letošního dubna mají ústečtí vyšetřovatelé na stole kuriózní případ. Tamní podnikatel Jiří Ovský, který proslul dvěma oficiálními sponzorskými dary pro ODS ve výši 3,5 milionu korun v letech 1995 a 1996, byl prý podveden záhadným pachatelem. Na stejného podvodníka podal trestní oznámení i známý ústecký finančník Jiří Liška. Během vyšetřování získali policisté část dokumentace z Ovského firmy TKO a z Liškovy Belli, tedy firem, které hrály klíčovou úlohu v mnoha záhadných operacích, jež se v minulých letech odehrály na českém kapitálovém trhu. Balík smluv totiž popisuje převody mezi stále stejným okruhem lidí a firem (jen přes Ovského firmu se takto v letech 1995-96 protočilo celkem 9,6 miliardy korun) a okolnosti případu jsou natolik zvláštní, že policie Ovského i Lišku podezřívá z fingovaného podvodu.

Velký převod

Policii se zatím podařilo zjistit následující: letos v březnu přišli Ovský, Liška, další ústecký podnikatel Stanislav Bernášek (ten je spolumajitelem Belli) a člověk, který se prokázal občanským průkazem na jméno Michal Kuník, za ústeckou notářkou. Tam podnikatelé celý majetek firem TKO i Belli převedli na údajného Kuníka. Tuto změnu zapsali na obchodním rejstříku. Nový majitel si pak pronajal pro své nově nabyté firmy kanceláře na Praze 5. Jenže pak se stalo něco naprosto nečekaného: když obchodní rejstřík zaslal rozhodnutí o zápisu na udanou adresu Michala Kuníka do Kralup, udivený muž vzkázal, že u žádné notářky nebyl a žádné firmy nekupoval. Občanku totiž ztratil v únoru na služební cestě v Hodoníně a tehdy také ztrátu řádně ohlásil na místním oddělení policie. Obchodní soud tedy zapsané změny zrušil a trestní oznámení na neznámého pachatele pak podal jak pravý Kuník, tak trojice ústeckých podnikatelů.V dubnu policie zabavila v pražské kanceláři část dokumentace TKO a Belli, která obsahuje nejrůznější "finanční výpomoci", tichá společenství a převody cenných papírů, kde jsou účastníky například finanční společnost Motoinvest, dnes již vykradené C.S. Fondy, Plzeňská banka, Foresbank, Spolchemie či předlužená makléřská společnost Akcie Morava. Tak třeba v únoru 1995: nejprve Bohemia Holding (ten založil a dodnes spoluvlastní a řídí Jiří Liška) půjčil 130 milionů TKO a zavázal ji vrátit část peněz na účet firem Homa a Jama ze skupiny Motoinvestu, o týden později zase půjčuje TKO Bohemia Holdingu 230 milionů. Podobně se točily peníze celý rok, až nakonec byly TKO i Belli v hluboké ztrátě. Podobných převodů jsou stovky a datují se od okamžiku, kdy Motoinvest v roce 1995 zahájil útoky na fondy, přes období, během kterého ovládal Agrobanku (1996), až po éru podivných finančních spekulací mezi ŽDB Bohumín a Spolchemií v loňském roce (podrobně Respekt č. 15/98 a 26/98).

Málo zkušený likvidátor

Co říkají o případu sami podvedení? Slavný sponzor Jiří Ovský mnoho nepoví: "Nebudu se k tomu vyjadřovat a už mi nevolejte." Jiří Liška, který je mimochodem již delší dobu trestně stíhán pro hospodářské delikty, je mnohem sdílnější -- sháněli prý pro své firmy likvidátora a údajného Kuníka jim doporučil kdosi ze známých. Jeho jméno nechce říci, aby neohrozil vyšetřování. "Později se ale ukázalo, že se tomu známému přihlásil jen po telefonu," vypráví Liška. Podvodníka popisuje jako štíhlého, černovlasého mladíka s brýlemi. "Zdál se nám málo zkušený. Říkal, že sám likvidátora ještě nedělal, dosud s tím jen pomáhal." Policii se zdá neuvěřitelné, aby ústečtí borci ostřílení v džungli českého kapitálového trhu a obchodující s miliardami postupovali takto lehkomyslně, místo aby si prostě vybrali někoho ze soudního seznamu likvidátorů. Zvlášť Jiří Liška má totiž pověst dravého a protřelého byznysmena, ačkoli na to klidný a mladě vyhlížející opálený čtyřicátník nevypadá: na schůzku přišel se zlatým řetízkem na krku, drahými hodinkami a v plážové košili odhalující chlupatý hrudník. Založil asi třicet firem a znalci ústeckých poměrů se domnívají, že za 9,5milionovým darem pro ODS z roku 1995 od čtyř ústeckých podnikatelů (patří mezi ně i Ovský) stojí právě on (jeden mu totiž dělal řidiče, na dalšího převedl svou firmu a podobně). On sám to ovšem popírá: ke sponzoringu prý neměl důvod, protože "nikdy nic neprivatizoval". Jiří Liška sám zavádí řeč na podezření policie, že si najali podvodníka do svých předlužených firem: "Člověk má známé všude, takže o tom vím. Ale překvapuje mne, že policie s takovým nesmyslem pracuje. Mně jako společníkovi jde jedině o můj vklad do základního jmění. Jestli je firma ve ztrátě, nebo v zisku, to mě až tolik nezajímá." Samotného podnikatele prý už osud jeho firem netrápí; podle svých slov před rokem a půl ukončil aktivní činnost finančního a daňového poradce. Díky vydělaným penězům se prý nyní věnuje svým koníčkům, parašutismu a parapsychologickým jevům.
Ať už byl však v březnu v Ústí spáchán podvod nebo fingovaný podvod, obě verze mají jeden zádrhel: podvodník přece musel počítat s tím, že se pravý majitel občanky přihlásí, takže převod bude brzy prohlášen za neplatný. Možné vysvětlení? Policie nenašla například nejnovější, letošní dokumentaci, takže lze spekulovat, že podvodník měl za úkol rychle zničit některé listiny, především pak účetní podklady a dokumenty, kterých zmizela většina.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.