Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Přišla nejhorší zpráva

24.8.1998

Ruská krize ohrožuje konečné vítězství kapitalismu

"Tohle byla vůbec nejhorší noční můra pro finanční trhy. Te_ se to stalo. Je to, jako když někdo nejde k lékaři celé měsíce. Nakonec se k němu rozhodne přece jen jít a dozví se, že má rakovinu. Svým způsobem se mu dokonce uleví," řekl novinářům Thier Mallaret, hlavní ekonom firmy Alfa Capital v Moskvě bezprostředně poté, co v pondělí ruská vláda vyhlásila "rozšíření fluktuačního pásma" ruského rublu. Ten se nakonec propadl z kurzu 6,5 rublu za dolar až na 8,9 rublu za dolar. Koncem týdne pak rubl ukončil svou pouť na zhruba 8 rublech za dolar.

Čas pohrom

Protože je ruská ekonomika poměrně malá a se světem relativně málo provázaná, bude mít devalvace a zmrazení splátek dluhu dopad především -- i když vůbec ne pouze -- na obyčejné ruské občany. Vzrostou ceny potravin a dováženého spotřebního zboží a životní podmínky obyčejných Rusů se na dlouhou dobu zhorší. Obavy z vývoje politické situace v Rusku znepokojují svět především. Sociální bouře hrozí zejména z toho důvodu, že mnozí ruští dělníci, učitelé a státní zaměstnanci nedostávají zaplaceno celé měsíce a te_ se jejich situace ještě zhorší.Další z velkých potíží je ohlášené zmrazení splátek podnikových a bankovních dluhů v cizích měnách. Paradoxní je, že zákaz platí i pro ty dlužníky, kteří by splácet úvěry zahraničním věřitelům mohli. V očích světa se tak stanou nedůvěryhodnými také podniky a banky, které jsou zcela zdravé, což může ruskou ekonomiku dále poškodit.To ale není vše, čeho se musí svět obávat. Ruská krize přichází ve velmi špatný okamžik, na druhé straně je ale situací ve světě také výrazně ovlivněna. Mezinárodní investoři totiž čelí od loňského léta problémům všude, kam se podívají. Hluboká recese v Japonsku a krize v jihovýchodní Asii, pokles japonského jenu, rostoucí obavy z čínské devalvace a nebezpečí dalšího zhoršení nestability v Asii, pokles cen surovin, to vše poškozuje nejen Rusko, ale i státy Latinské Ameriky, především Brazílii, Venezuelu a Chile. Aby investoři mohli pokrýt své ztráty, zbavují se i likvidnějších aktiv a akcií, například v Brazílii a Hongkongu. Investoři se v posledních týdnech a měsících stahují ze všech nově vznikajících trhů, kde hrozí, že si mohou spálit prsty. Ruská burza od začátku roku poklesla o 80 %, hongkongská o 33 %, malajská o 45 %, singapurská o 36 %, mexická o 32 %, argentinská o 30 %. Investoři se obávají, že devalvace rublu postihne obzvláště tvrdě Turecko, Indii a některé státy východní Evropy. Očekává se také další pokles cen surovin a výkyvy v cenách ropy.

Nikdo neví, co dál

Vývoj na světových finančních trzích od května loňského roku přestává dávat za pravdu těm, kteří tvrdili, že rozpad Sovětského svazu povede k postupnému a plynulému vítězství demokratického kapitalismu západoevropského či amerického typu na naší planetě. Hladká transformace k Fukuyamově "Konci historie" se nezdá být na dohled. Naznačuje to i skutečnost, že "všemocný" kapitalistický svět se poníženě spoléhá především na slib čínských komunistů, že nebudou devalvovat měnu. Ekonomicky nejvlivnější a nejsilnější státy, stejně jako nadnárodní organizace a instituce, nebyly zatím schopny přijít s nápadem, jak stabilizovat stále zmatenější a iracionálnější světové finanční a měnové trhy. Instituce jako MMF se ukázaly být bezzubé a navíc ještě podle všeho zhoršují tzv. morální hazard. Zahraniční investoři a věřitelé nejsou opatrní a ženou se i tam, kam by nešli, kdyby nemohli počítat s tím, že je MMF vykoupí. Než si svět ujasní, s jakým globálním měnovým řešením vlastně přijde, bude to ještě velmi složité.Nová vítězná éra kapitalismu předpokládala dvě důležité věci. Jednak ještě před rokem a půl počítala s pokračujícím "asijským zázrakem" a jednak předpokládala postupnou a hladkou integraci postkomunistických zemí do systému světových trhů. První předpoklad již neplatí dlouho a ten druhý je dosti významně narušen tím, co se odehrává právě dnes v Rusku.

Efekt vodky

První moderní (nebo také "high-tech") finanční krize se odehrála v Mexiku začátkem roku 1995 a téměř nikdo ji nebyl schopen předpovědět. Již tehdy se projevil tzv. tequilla effect. Ten postihl částečně i Argentinu, ale také kupříkladu Ma_arsko, které mělo podobný vývoj obchodní bilance. Elektronické obchodování totiž způsobilo, že země, jejichž některé ekonomické ukazatele nebo kurzové politiky se blížily, mohly být postiženy prakticky ve stejném okamžiku. Otřesy v Hongkongu například téměř zákonitě ovlivní i situaci v Argentině, protože obě země mají velmi podobný systém ukotvení směnného kurzu.To by samo o sobě nemuselo být ještě tak špatné, protože zde lze vystopovat nějakou logiku a cosi lze možná předvídat či očekávat. Horší problém je v tom, že pokud si investoři spálí prsty na nějakém nově vznikajícím trhu, většinou na to zareagují tak, že si musí rány "hojit" jinde. Prodávají rychle likvidní cenné papíry i na těch trzích, jejichž makroekonomické i jiné ukazatele jsou vcelku zdravé. Nezodpovědnost v hospodářské politice jedné země si může snadno odnést i země zcela nevinná. Otevřenost a rychlost moderních finančních trhů znamená na jedné straně zdravé otužování, protože brání vládám provádět populistickou politiku a nutí je k rychlým reformám, na druhé straně ale hrozí tím, že finanční krize mohou rychle zasáhnout i země relativně zdravé (a ty, které nikdo z ekonomů na žádné chyby v hospodářské politice neupozornil), což pozitivní vliv otužování poněkud zpochybňuje.Další potíž spočívá v tom, že ekonomické ukazatele či zdraví finančního sektoru není zdaleka to jediné, o co jde. Vliv Ruska na stabilitu finančních trhů na celé zeměkouli je neúměrný jeho ekonomickému významu a "vodka efekt" zkrátka postihuje nebo může postihnout i ty, kteří této lihovině vůbec neholdují. Rusko je totiž možná především silnou vojenskou velmocí a "globální kapitalismus" neumí s tímto bezpečnostně politickým faktorem nakládat -- ekonomové ho neumějí vypočítat a započítat. Světoví lídři mají zkrátka o čem přemýšlet. A nebude to přemýšlení snadné.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.