Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Privatizace v režii ČSSD

1.7.1996

Nastává boj o orgány FNM

Sociální demokracie se nechala ústy svého ekonomického experta Karla Machovce slyšet, že napříště chce mít ve Fondu národního majetku daleko větší vliv, než představuje jediný hlas v dozorčí radě, reprezentovaný poslancem Františkem Brožíkem. Má zálusk ovládnout nejen dozorčí radu FNM, ale pravděpodobně bude požadovat i odpovídající zastoupení v prezidiu Fondu. Mohlo by se zdát, že se Zemanovi muži chtějí hlavně hrabat v minulosti, objevit nedostatky v projektech, a tím případně podpořit slova svého šéfa, že "kuponová privatizace je největší krádež století", vláda "bandou gaunerů" atd. Ve hře je ale i něco jiného.

V hlavní roli parlament
Zeman sliboval privatizační skandály už v minulém volebním období. Jenže jeho jediný muž v dozorčí radě FNM František Brožík naprosto zklamal: stranickému vedení nedodal ani jednu podezřelou kauzu, a navíc se před necelým půl rokem znemožnil v televizní Aréně s ministrem Skalickým, na kterou přišel naprosto nepřipraven. Z rukávu nevytáhl vůbec nic, i když měl jako člen dozorčí rady FNM všechny pravomoci, aby se dostal k podrobnostem každé privatizační kauzy. Úředníci FNM zatím komentují možnost ataku sociálních demokratů na funkce ve Fondu jedinou větou - pokud budou všichni sociálnědemokratičtí kandidáti stejní jako Brožík, nemáme se čeho bát.Karel Machovec ale Brožíka hájí. Nedalo se prý moc dělat, protože žádné aféry vlastně nebyly. Tím ale místopředseda ČSSD ještě nechce říci, že všechno bylo v pořádku: vzhledem k nekvalitní privatizační legislativě se "všechny špatné prodeje vejdou do mezí zákona". Pro příklad se nemusí chodit daleko, stačí kladenská Poldi. Na otázku, jestli tedy navrhne změnu zákonů, však Machovec zatím odpovídá vyhýbavě: tolik potřebné zase nejsou, protože vláda se na případu Poldovky poučila, a napříště si dá jistě pozor. Podobně sociálnědemokratický předák tají i jména stranických kandidátů na posty ve FNM.Sociálním demokratům ale nemusí jít ve Fondu pouze o odhalování skandálů. Kontrola jeho prezidia nebo výkonného výboru znamená nemalou ekonomickou moc. Fond dnes drží majoritní nebo významný podíl v čtyřiceti akciových společnostech (Telecom, Unipetrol, ČEZ, hutnické či hornické firmy, čtyři největší banky plus Česká pojišťovna atd. - nominální hodnota těchto akcií představuje asi sto sedmdesát miliard korun, tržní hodnota je ve většině případů daleko vyšší), které mají pro republiku tzv. strategický význam. Dále plně ovládá šestnáct tzv. síťových podniků (především plynárenské a energetické rozvodné závody), drží i drobné podíly (5-20 %) ve stovkách akciových společností, které dosud nejsou zcela prodány a z nichž mnohé ani prodat nelze nebo to jde jen velice těžko. Hlavním důvodem je probíhající "třetí vlna privatizace", resp. koncentrace majetku. Tak například cena desetiprocentního podílu FNM v podniku, který má již dávno majoritního vlastníka, se mnohdy stává nulovou. Fond očekává i práce na privatizaci Českých drah. Jednou větou: dosud nebylo zprivatizováno zhruba dvacet pět procent státního majetku.

Kdo vystřídá Češku
Vzhledem k čistě výkonné funkci Fondu se na první pohled může zdát, že opozice ve funkcích FNM toho příliš nezmůže a bude pouze plnit úkoly zadané vládou nebo nástupcem Ministerstva privatizace (bude jím Kočárníkovo Ministerstvo financí). Tak tomu ale není: například s ohledem na to, že veškeré výnosy z privatizace jsou majetkem Fondu, a nemohou být použity na řešení běžných rozpočtových problémů České republiky. I když Fond přímo nerozhoduje o použití těchto financí, může nesouhlas prezidia či dozorčí rady záměry vlády zkomplikovat řadou obstrukcí. Na tom nic nemění ani skutečnost, že FNM je pouze výkonným orgánem plnícím rozhodnutí vlády nebo dnes už minulosti patřícího Ministerstva pro privatizaci. Kromě toho může dozorčí rada, ale i prezidium a výkonný výbor vládě (nebo od tohoto pondělí Ministerstvu financí) vracet privatizační projekty k přepracování.Nutno dodat, že snaha sociálních demokratů o vliv ve Fondu není tentokrát jen obvyklým rétorickým cvičením. Fond národního majetku totiž není pouze klasickou součástí vládních institucí, ale je přímo kontrolován parlamentem: devítičlenné prezidium a pětičlenná dozorčí rada jsou voleny Poslaneckou sněmovnou. Není nejmenší pochyby, že v tomto případě podpoří Zemana jak komunisté, tak republikáni - z koláče funkcí ve FNM si přitom asi ukrojí také jistou část. Fond navíc řídí desetičlenný výkonný výbor a jeho členové jsou voleni prezidiem.Podle našich informací se otázka, jak obsadit orgány Fondu národního majetku, nestala předmětem koaličních jednání o postech v nové vládě. V uplynulých čtyřech letech se mohla pozice Tomáše Ježka a později Romana Češky v čele Fondu chápat jako další - i když nehlasující, ale tím vlivnější - ministerský post pro ODA. Bude tedy velmi zajímavé v příštích týdnech sledovat, kdo se stane předsedou Fondu pod novým parlamentem: koaliční politici mohou předem počítat s tím, že sociální demokracie jim bude do rozhodování hodně nahlas mluvit.Rukama úředníků FNM prošel dosud majetek za téměř devět set miliard korun a další za zhruba dvě stě padesát miliard ještě zbývá rozprodat. Na okraj - přibližně pětina ze všech privatizačních projektů, kterými se Fond zabýval, se týká zdravotnictví. Dodnes se ale podařilo zprivatizovat například jen pět nemocnic. Výroční zpráva Fondu připouští, že právě zdravotnická zařízení dávají privatizačním úředníkům zabrat nejvíce.

Banky na prodej
O další privatizaci má sociální demokracie své představy: už žádné obálkové soutěže, "neprůhledné" přímé prodeje či bezúplatné převody. Místo toho levice doporučuje, aby se privatizovalo pouze tím způsobem, že se navýší základní kapitál nabízených společností. Běžné metody prodeje jsou podle sociálních demokratů příliš závislé na úvěrech bank poskytovaných zájemcům o privatizaci. Ti ale potom mají velké potíže se splácením a nezbývá jim peněz na restrukturalizaci koupeného podniku. Právě těmito opatrnými slovy mohou sociální demokraté skrývat své úsilí získat ekonomickou moc.Dá se to ilustrovat na příkladu privatizace velkých bank. Podle Machovce preferuje sociální demokracie odstátnění českým kapitálem v dlouhodobějším horizontu. České firmy přitom nemají na rozsáhlé investice do peněžních ústavů dostatek vlastních zdrojů. Znamená to, že podle Machovcova scénáře minimálně jedno desetiletí zůstane v největších bankách zachován majoritní nebo podstatný vliv Fondu národního majetku. Tudíž i vliv úředníků, jejichž dosazení může ovlivňovat a možná i vetovat sociální demokracie. Tito úředníci budou spolurozhodovat o výhodných dlouhodobých úvěrech, konsolidačních půjčkách nebo o koupi průmyslových podniků.Klausova vláda se v loňském roce rozhodla snížit počet strategických podniků, ve kterých Fond vlastní důležitý počet akcií. Nic konkrétního ale zatím nepřipravila. Zemanův plán je zcela protichůdný - doporučuje zachovat vliv státu. Fond ve spojení s váhou opozice v parlamentu mu k provedení plánu dává značné šance.Jak můžeme vidět na příkladu Slovenska, nestabilní politická situace může vést k tomu, že se obsazení orgánů FNM může stát politickým tématem číslo jedna a hlavní náplní vášnivých parlamentních sporů. Není divu. Nejde jen o "kontrolu nad privatizací", jde i o tučné tantiémy, o dobře placená místa v představenstvech a dozorčích radách, o kupování politické podpory. Doufejme, že nás slovenská cesta nečeká, už dnes však jde o nepřehlédnutelnou politickou hrozbu. Křehká menšinová vláda s tichou podporou ČSSD se nemusí rozpadnout jenom na rozpočtu (jak odhaduje většina komentátorů), ale i na sporech o privatizaci a o kontrolu nad Fondem národního majetku, jehož práce se může zcela zablokovat.Nároky sociálních demokratů zastihly vládní koalici úplně nepřipravenou. Čelní představitelé ODS zatím na všechny dotazy odpovídají velmi stručně: dosud nebyl čas otazníky kolem budoucnosti Fondu národního majetku rozmýšlet.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.