Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Proč říci Icebergu NE

7.4.1997

Podezřelé peníze by ODS měla vrátit

Přijmout sponzorský dar od pasáků prostitutek ze silnice E 55 by asi v ODS nikoho ani nenapadlo. A to i přesto, že u nás prostituce není nezákonná. Tři miliony od Icebergu, makléřské firmy s pověstí mírně řečeno pošramocenou, si však největší vládní strana vzala bez váhání. Svědomí si přitom uklidňuje stejně jako prezident Havel při svém nedávném kšeftu s Chemapolem: jde přece o společnost, které nikdo nedokázal žádné porušení zákona. Tato argumentace je ovšem falešná a pobuřuje přesto, že otazníky kolem sponzorů ostatních stran, zejména ODA a ČSSD, jsou v jistém ohledu srovnatelné.

Tři jména, jedna firma

Nejprve fakta. Za posledních šest let změnila firma Iceberg své jméno celkem třikrát: z Crown banking corporation na Dominick a Dominick a v roce 1995 na Iceberg. Společnost založili v roce 1991 český reemigrant František Chobot, který byl v osmdesátých letech v Německu vězněn, a německý finanční podvodník Joachim Gerlach, jenž byl koncem osmdesátých let odsouzen za pašování zlata (z vězení byl propuštěn začátkem 90. let na kauci) a dnes je znovu stíhán pro nejrůznější podvody. Kde se nachází nyní, není známo.
Gerlach s Chobotem a jistým Clausem Schillingerem nejprve založili v Litoměřicích společnost Crown, s.r.o, a později společnost Crown banking corporation (CBC), jejímž majitelem byla CBC Stuttgart (vlastněná opět Gerlachem a Schillingerem), a dále společnost Mancini Investment Dublin, registrovaná jako P. O. Box v Irsku, a lucemburská firma Ostende, obě úzce spojené se jménem Gerlach. Jinými slovy: Iceberg založil a dlouhou dobu skrze různé společnosti vlastnil mezinárodně hledaný finanční podvodník.
V dubnu 1993 se Crown banking corporation přejmenovala na Dominick a Dominick, čímž si v Česku neoprávněně přivlastnila jméno jednoho z největších makléřských domů na Wall Streetu. Když to Američané zjistili (včetně napojení na Gerlacha), snažili se všemožným způsobem "české" dominiky přinutit ke změně názvu. Zkoušeli to přes diplomatické kanály (na celý případ si dobře pamatují i na americkém velvyslanectví v Praze), přes ministerstvo financí i v ČNB. V září 1994 konečně uspěli a Chobot byl nucen se vzdát ukradeného jména: vznikl Iceberg. Pod všemi svými názvy se pak společnost objevila jako významný akcionář v později zkrachovalé Ekoagrobance, v První Slezské bance a v Podnikatelské bance. Vrchní ředitel Icebergu František Chobot se dnes samozřejmě hájí tím, že být akcionářem zkrachovalé banky ještě neznamená nést odpovědnost za její pád, na druhou stranu je ale také pravda, že banky se vykrádají jinak než zelinářství: hlavní je nenechat v úředních dokumentech figurovat jméno vlastní firmy.

Podezření

Financování politických stran je všude na světě jednou z nejproblematičtějších stránek parlamentní demokracie a jen málokdy a málokde je všechno v pořádku. Téměř vždy a všude lze nalézt fakta vyvolávající velmi podezřelé souvislosti - momentálně například čelí velmi nepříjemným otázkám demokratická strana Billa Clintona, na jejímž financování se zřejmě podílela i komunistická Čína. Podezřívavost veřejnosti je však v tomto případě na místě.
František Chobot tvrdí, že sponzorským darem si Iceberg rozhodně nekupoval politický vliv a tři miliony věnoval ODS jen jako výraz vděčnosti za to, že u nás zavedla tržní prostředí. Potíž je ale v tom, že ekonomické špičky Klausovy strany (s čestnou výjimkou Tomáše Ježka) jsou už tři roky spojovány s až neuvěřitelně laxním přístupem vlády, a zejména ministerstva financí k regulaci kapitálového trhu. A právě Iceberg je jednou z firem, které současný stav kapitálového trhu vyhovuje. Jak se tedy bránit nutkavému pocitu, že mezi Chobotovými penězi a politikou ODS je souvislost? Jak uvěřit tvrzení stranických funkcionářů, že ODS o temných souvislostech kolem společnosti Iceberg nevěděla, když nejpozději v listopadu 1995 byla většina z uvedených fakt otištěna v Respektu a sám Chobot uvádí, že ve Sněmovní o těchto "pomluvách" věděli? A jak si vysvětlit, že například firma IFC (odnož Světové banky), která je dnes spolu s Icebergem spolumajitelem Energetického centra Kladno, odmítá s Chobotem spolupracovat, neboť zastupuje firmu, jejíž jméno je "spojováno s krachy bank", zatímco naší největší vládní straně to vůbec nevadí?
Jistě, ODS může mít pocit ukřivděnosti: jako jediná z politických stran se sama odhodlala seznam svých sponzorů zveřejnit a teď je morálně odsuzována, zatímco ČSSD své dárce tají a o mecenáších ODA zatím víme jen to, že mají velmi exoticky znějící jména. Ze slepé uličky však vede přímá cesta ven. Pokud ODS sebere politickou odvahu a Icebergu peníze vrátí - podobně, jako je podezřelým dárcům vrací Bill Clinton -, nejenže tím viditelně posune hranice domácí politické kultury, ale současně se pokusí přesvědčit, že má v kauze Iceberg čisté svědomí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.