Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Reformy se opět odkládají

6.4.1999

Nepříliš povzbudivý berlínský summit EU

Bombardování Jugoslávie zastínilo celou řadu důležitých událostí na domácí i zahraniční politické scéně. Zapadl i berlínský summit EU, nejvýznamnější událost německého půlročního předsednictví Unie. Šlo přitom o schůzku, jejíž "výstup" měla Česká republika a ostatní přidružené země EU sledovat s velkým napětím a pozorností. Hlavním tématem berlínského setkání byla totiž tzv. Agenda 2000. Touto agendou -- "tedy reformami vnitřního uspořádání organizace" -- se Unie zabývá především s ohledem na své další rozšíření a teprve na druhém místě je řeč o dalším důvodu: o možnosti rozjet nová jednání o globálním snižování celních tarifů v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Výsledek setkání hlav států EU se zatím jeví spíše jako zklamání. Kompromis, který je prezentován veřejnosti, nejvíce ze všeho vyhlíží jako shoda na mírných a bezbolestných změnách. A to přesto, že nám politici, jak bývá zvykem, tvrdí opak. Pro rozšíření Unie není výsledek summitu dobrá zpráva.

Nový šéf Romano Prodi

Nejprve se ale musíme vrátit o něco zpátky. Dříve než premiéři a prezidenti začali jednat o Agendě 2000, jmenovali nového šéfa Evropské komise. Namísto neúspěšného Jacquesa Santera nastoupil bývalý italský premiér Romano Prodi. Většina západoevropských komentátorů se bez ohledu na svou ideologickou orientaci shoduje na tom, že při výběru komisaře měli představitelé jednotlivých států Unie šťastnou ruku. Jde o pracovitého člověka a vzdělaného ekonoma, který působil i na prestižních amerických školách v Harvardu a Stanfordu. Prodi je podle všeho také politikem čestným -- k jeho osobě se nikdy nevztahoval ani náznak podezření, což je v italské politice opravdu výjimečné.Důležité je také to, že v evropské byrokracii je Prodi zcela novou tváří a lze od něho očekávat svěží přístupy i snahu v zatuchlých bruselských úřadovnách trochu "vyvětrat". Prodi už osvědčil pevnost, když přivedl Itálii do měnové unie a dokázal odolat silným tlakům na uvolnění rozpočtové disciplíny. A také byl, až na jednu výjimku, nejdéle sloužícím italským předsedou vlády v poválečné historii, což je samo o sobě výkon téměř nadlidský, vezmeme-li v úvahu pověstnou horkokrevnost tamějších politiků i proslule rychlé změny nálad voličstva. Některé konzervativní politiky v Unii pouze znepokojuje, že Prodi patřil k zastáncům daňové harmonizace uvnitř EU, ale v poslední době prý názor na tuto problematiku změnil. Pro nás je důležité, že italský ekonom-politik má patřit mezi upřímné zastánce rozšíření EU.

Agenda 2000 -- velké zklamání

Výběr nového šéfa komise proběhl překvapivě rychle a snadno, o hlavním tématu bohužel platí pravý opak. "Naléhavě musíme uzavřít Agendu 2000, abychom přinejmenším v očích veřejnosti zachránili Unii od hluboké krize." Přesně toto bylo psáno v záhlaví dopisu, který německý kancléř Gerhard Schröder rozeslal účastníkům konference. Agenda 2000, na které se nakonec hlavy států po dvaceti hodinách jednání shodly, je na rozdíl od původního návrhu skutečně zředěná k nepoznání. Rozpočet EU bude letos činit 97 miliard euro (tedy 105 miliard dolarů). Monstrum, které se jmenuje společná zemědělská politika (CAP), pohltí více než 42 % tohoto rozpočtu. Bez její radikální reformy nebude rozšíření Unie (ani další uvolnění světového obchodu se zemědělskými produkty) možné, protože jenom rozšíření působnosti CAP na kandidátské země by stálo evropské daňové poplatníky dalších 15 miliard dolarů ročně.Berlínský summit pouze dospěl k dohodě, že rozpočet CAP nebude již po roce 2006 dále růst a ročně se ustálí na 40 miliardách euro. Dotace na produkci hovězího masa se sníží v příštích sedmi letech postupně až o 20 %. Hlavy států se také shodly na tom, že v rámci CAP se budou dávat peníze na rozšíření stranou a nebudou použity na jiné účely. Další reformy neprošly. Subvence na obilné produkty se sníží v příštích sedmi letech o 15 %, nikoli o 20 %, jak bylo původně navrhováno. Reforma dotací na výrobu mléka a mléčných produktů byla zrušena úplně a stejně tak byl odmítnut návrh, aby se rozpočet CAP snižoval od příštího roku o několik procent ročně. Podobně byl smeten návrh, aby se čtvrtina prostředků CAP vracela vládám jednotlivých států, které by s nimi mohly zacházet efektivněji.Komentář deníku The Wall Street Journal považuje ústupky zemědělské lobby za překvapivě velké s ohledem na to, že předsedající Gerhard Schröder nemá na zemědělce žádné vazby. Americký deník proto skepticky dodává, že dohodnutá výše rozpočtu CAP na příští roky bude téměř s jistotou překročena. Celkově považuje většina komentátorů výsledek summitu za vítězství francouzských lobbistů nad Němci. Kancléř Schröder se pokusil snížit německé platby do společného rozpočtu (Berlín platí o 12 miliard dolarů ročně víc, než se mu z Bruselu vrací zpět). Místo toho bylo dosaženo dohody, že se německý příspěvek nebude dále zvyšovat.Pro nás bohužel platí, že si příliš stěžovat nemůžeme. České hospodářství se nachází v hluboké krizi a naše přípravy na vstup do EU probíhají ještě pomaleji než práce našich západních sousedů na jejím rozšíření.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.