Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Strany v područí zločinu

12.4.1999

Případ Matoulek ukazuje, jak politici podléhají korupci

Na prvním místě seznamu oficiálních sponzorů ČSSD za rok 1998 se objevil Josef Matoulek. Tak zní jedna z nejtemnějších zpráv posledních týdnů. Bývalý jednatel firmy Umana byl jedním z nejdůležitějších aktérů kauzy C.S. fondy, sám se tím netajil a dnes je obviněn ze dvou trestných činů. C.S. fondy přitom nepatří do kategorie neprůhledných případů tunelování, ve kterých jde o miliony korun a v nichž proti sobě stojí nejasná tvrzení dvou stran. Šlo o vůbec nejflagrantnější, nejprůhlednější a největší jednotlivou krádež, která se kdy na českém kapitálovém trhu odehrála. Během několika dní zmizela ze tří investičních fondů do ciziny miliarda a tři sta milionů korun v hotovosti, majetek desítek tisíc drobných podílníků. Celá krádež byla tehdy posvěcena razítkem zvláštního odboru ministerstva financí, a přerostla tak v kauzu, která snad vůbec nejvíc poškodila prestiž České republiky v očích světa a zahraničních investorů.

Nehorázné vysvětlení

Na tiskové konferenci vládní ČSSD se předseda Zeman pokoušel celou situaci bagatelizovat. Josef Matoulek je český občan (nepochází z ostrova Mauricius jako slavný anonymní sponzor ODS) a zároveň prý platí presumpce neviny. Až bude pan Matoulek odsouzen a jeho trestné činy doloženy, bude možné uvažovat o tom, že strana peníze vrátí.Proti tomu je třeba hlasitě protestovat. Za prvé v civilizovaných zemích na západ od našich hranic presumpce neviny v politice neplatí. Zodpovědní politici musí odstoupit zpravidla daleko dřív, než se dostanou k soudu, a mnohdy i v případech, kdy je předem jasné, že jejich provinění u soudu vůbec doložit nepůjde. Politická odpovědnost je něco úplně jiného než trestní řád. V případě C.S. fondů šlo o krádež 45 milionů dolarů, tedy o částku, při jejímž vyslovení se musí protáčet panenky i politikům působícím v mnohonásobně bohatších zemích. Na Západě je zcela běžné, že musí odstoupit politik, který načerno platí služku (může jít i o pár tisíc dolarů ročně).Josef Matoulek je jméno již dlouho notoricky známé komukoli, kdo se jen trochu zajímá o finanční kriminalitu v této zemi. Fakt, že není dosud odsouzen, vůbec nic neznamená. Ví se, že ani Al Caponeho se dlouho nedařilo obvinit a odsoudit a že nakonec skončil ve vězení výhradně za daňové úniky, nikoli za organizování černého trhu, za vydírání a vraždy. Přesto bylo nepřijatelné, aby se od něj nechal nějaký politik legálně sponzorovat s poukazem na presumpci neviny.Pokud jméno Josef Matoulek neznal ani organizátor akce čisté ruce Jaroslav Bašta, jde o konečnou diskreditaci celého pofiderního podniku, který beztak slouží pouze politickým zájmům. A pokud se straničtí kriminální experti nezajímají o financování vlastní strany, nemůže již této partaji věřit žádný slušný člověk.

Signál všem občanům

Místopředseda ODS Ivan Langer vyzval vládní stranu v souvislosti s Matoulkovým darem k provedení forenzního auditu po vzoru ODS. Skutečnost, že se oba póly smluvní opozice v tomto ohledu vymezují proti sobě (Miloš Zeman mluví o tajemných sponzorech Klausovy strany), je obzvláště pikantní. Co je nám ostatně platný forenzní audit ODS, když tato strana nikdy nevrátila peníze od podezřelých sponzorů. Klausově straně v roce 1996 přispěla třemi miliony firma Iceberg, která je úzce spojována s vytunelováním celé řady bank a investičních fondů. ODS (podobně jako ODA) nevrátila sponzorské dary od lesních společností napojených na podvodnou finanční skupinu Terciér. Nevrátila ani 3,5 milionu korun, které v letech 1995-96 získala od Jiřího Ovského, jehož policie podezřívá z fingovaného podvodu, který se týká firem TKO a Belli (podrobně v Respektu č. 28/98).Jaký důvod měly podezřelé sponzorské dary pro ODS a ODA? Zcela konkrétní lidé, kteří byli přímo spojeni s tunelováním bank, fondů a podniků, si promyšleně, po zdravé úvaze a po dlouhou dobu platili odklad regulace kapitálového trhu a prostor pro nejrůznější rejdy. Fakt, že se jim investice do partají vyplatily, je nabíledni. Mafií financovaná politická elita jim pečlivě zařídila, že regulace kapitálového trhu (a například vznik Komise pro cenné papíry) přišla o čtyři roky později, než měla. Zájem obviněného Matoulka je také zřejmý: vykoupit se z akce čisté ruce.Jak si má chování obou stran vysvětlit řadový občan či živnostník, který se nedávno potil při práci na daňovém přiznání? Nebylo by překvapením, kdyby spisovatel Ludvík Vaculík, který před dvěma lety oznámil, že odmítá platit daně, dokud nebude pravomocně odsouzen první tunelář, získal více následovníků. Tato velmi diskutabilní forma občanského protestu získává totiž v zemi, kde politici bez mrknutí oka přijímají dary od mafií, den ode dne větší legitimitu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.