Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Tři kozlové zahradníky

2.11.1998

 

Ani devět let po revoluci nepřestala být naše země Absurdistánem. V Absurdistánu - stejně jako v Kocourkově - nikoho pochopitelně nepřekvapí, že práci zahradníků vykonávají kozlové. Dnes to v Česku dokonce vypadá tak, že umění vdechnout život úsloví "kozel zahradníkem" je předpokladem úspěšného počínání v politice.

Ten, kdo reformě nevěří, ať o ní nemluví

Místopředseda české vlády Vladimír Špidla nedávno řekl Lidovým novinám, že bývalá vládní koalice vytvořila schodek na účtu důchodového pojištění proto, aby pod hrozbou bankrotu průběžného systému financování důchodů získali prostor ti, kteří si přejí transformaci stávajícího systému vyplácení důchodů na systém fondový. Právě mocná lobby firem, které se chtějí stát správci fondů a inkasovat za to tučné provize, stojí podle Špidly za celou ideou reformy.Pro své tvrzení o tom, že bývalá vládní koalice chtěla nechat důchodový systém zbankrotovat, nemá místopředseda vlády žádné důkazy a jeho tvrzení lze označit za podlé mimo jiné proto, že nutí obviněného "dokazovat nevinu". Špidla ale nevědomky prozrazuje svůj vztah k reformám, které je pod tlakem neúprosného demografického vývoje nucena prosazovat většina vyspělých zemí světa, a ke krokům, které nám doporučují i organizace jako Světová banka či OECD. O to více ale překvapí, když o pouhé tři týdny později ministr Špidla bez uzardění prohlásí, že zvýšení sazeb pojistného je nutné především proto, aby důchodový účet nebyl schodkový. To je podle něj předpoklad k tomu, aby mohla být zahájena právě reforma důchodového systému.Smutné ovšem je, že Klausova vláda neudělala pro důchodovou reformu téměř nic. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička sice tvrdí, že pro ni už měl "všechno připraveno", ale to - i kdyby mluvil pravdu - ještě vůbec nic neznamená. Na papíře umí totiž takovou reformu připravit a propočítat každý jen trochu informovaný středoškolák. Problém je v tom, jak celou operaci uvést v život a politicky prosadit. V Chile to, jak známo, provedl diktátor, v Británii a Holandsku šlo o postupnou reformu, zaváděnou krok za krokem. V USA je zatím projekt ve stadiu příprav: autoři pro něj získávají podporu veřejnosti. Přechod na fondový systém musí být založen na celospolečenském konsenzu, který jde napříč politickým spektrem, a tak tvoří devětadevadesát procent práce nekonečné vysvětlování a přesvědčování občanů. To je ale právě věc, pro kterou u nás ještě nikdo nehnul prstem, ba naopak. Současný ministr postupuje přesně opačně. Ví sice, že k fondům není žádná alternativa (pokud za ni nepovažujeme neustálé zvyšování "pojistného"), ale místo aby se snažil lidi připravit na změnu, ještě je straší svými smyšlenkami. Zásadní a nezbytnou reformu tak dostal do rukou člověk, jenž ji přitom považuje za konspiraci boháčů, kteří si chtějí na správě fondů "namastit kapsu". To je ovšem totéž jako svěřit kozlovi okopávání mrkve.

Ministr zemědělců

Ministr zemědělství Jan Fencl nedávno v televizi řekl, že se za zájmy zemědělců bude "prát do posledního dechu". Je to vůbec poprvé, co se někdo z vlády takto upřímně vyznal z přesvědčení, že má funkci proto, aby pečlivě střežil zájmy nějaké lobbistické skupiny. Jak ale potom máme pochopit rozdíl mezi šéfem Agrární komory a ministrem zemědělství? Ministra si platíme ze svých daní, ale určitě ne proto, aby lobboval za své oblíbence. Jeho starostí je, aby na trhu byly kvalitní a pokud možno co nejlevnější potraviny a zemědělské produkty a aby měl spotřebitel dostatečný výběr. Musí také bránit cenovým výkyvům. V našem případě musí i dohlížet na dokončení restitucí a ustálení vlastnických vztahů k půdě. Zájmy zemědělců jsou zde pochopitelně také, ale pouze v určitém kontextu a pouze v rovnováze se zájmy celé společnosti. Ministr vnitra (a dokonce ani policejní prezident) tu také není proto, aby bojoval do posledního dechu za "zájmy policie", stejně jako nemáme ministra spravedlnosti proto, aby hájil zájmy soudců. Přirozeným zájmem každé skupiny je vždy učinit si život jednodušším, a to zpravidla na úkor ostatních. Pokud by se takovým "zájmům" dala zelená, mohlo by to špatně dopadnout. Vždyť třeba největším ulehčením práce policistů by bylo, kdyby jim byli občané vydáni pod co nejúplnější kontrolu včetně zákazu nočního vycházení a časově neomezené vazby.Ministr Jan Fencl není s tímto politováníhodným "zájmovým" přístupem zdaleka jediným kozlem v českém zahradnictví. Jeho vládní kolega Grégr se také cítí více ministrem pro velké průmyslové konglomeráty než pro střední a malé firmy. Takže se snaží ze všech sil podporovat "průmyslové kapitány" typu Soudka či Junka, ať již to stojí banky a daňové poplatníky cokoli.

Hráz proti socialismu

Předseda ODS Václav Klaus vyzval občany, aby jeho straně pomohli stavět "hráz proti socialistickým experimentům". Hlavním socialistickým experimentem je podle ODS zřejmě schodkový rozpočet. Přitom na samotném schodku není ale nic "socialistického". Americký rozpočtový schodek dosáhl rekordu během vlády Ronalda Reagana, za vlády levicového Clintona směřuje do přebytku. Zcela jiné téma (a v tomto případě téma opravdu ideologické) je výše daní nebo míra jejich progresivity.Sám Klaus je ale hned dvojnásobným kozlem. Jeho vláda socialistické experimenty bezostyšně prováděla; připomeňme regulaci nájemného, neschopnost privatizovat banky, nedotaženou privatizaci podniků apod. Druhé kozlovství spočívá v tom, že to byl přece Klaus, kdo nejvíce spěchal odevzdat moc Zemanovým socialistům a dělal vše pro to, aby hráz jejich experimentům co nejdříve zboural.
Poslední komentáře
17.03.2013 17:27:20: Ahojda, já doporučuji pro zahradníky firmu Limes, která nabízí na webu spoustu užitečných věcí, kter...
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.