Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Trnitou cestou pokrytců

19.7.1999

Politologická úvaha poslance Nečase

Představitelé ODS překypují chutí k psaní komentářů. Píší texty o národní myšlence a zájmech, reagují na osočování své strany z nacionalismu, pokoušejí se vysvětlit své postoje k Evropské unii. Dříve psal pouze předseda Klaus, volný čas v opozici rozvázal ústa i zbylému mozkovému trustu této strany. Komentář místopředsedy poslaneckého klubu Petra Nečase pod názvem "O ideovém rozcestí české pravice" vyšel v Mladé frontě Dnes 10. července. Nečas se brání kritice ODS z euroskepticismu a "reakcionářství", snaží se přesvědčit čtenáře, že jeho strana je již dnes normální pravicovou stranou, která v sobě zdravě mísí konzervativní i liberální ideologii. Text stojí za povšimnutí už proto, že upřímně odhaluje cynismus ODS i pokrytectví tzv. opoziční smlouvy.

Blízko teorii, daleko od praxe

Nečas dlouze vysvětluje, jak se v politice evropských pravicových stran již delší dobu mísí liberální a konzervativní prvky. Upozorňuje na něco podobného i v americké republikánské straně. Lidé z ODS zřejmě hodně čtou. To je dobré, ale volený politik má také něco dělat, protože nás všechny stojí nekřesťanské peníze. Co je nám platné, že se v ODS mísí liberální a konzervativní principy? A kde se vlastně mísí? V hlavách politiků, nebo v parlamentních kuloárech? Potíž je v tom, že ODS žádnou liberální a pravicovou politiku "nemísí" v praxi.Nečas pak popisuje nápady, na kterých prý ODS pracuje: zmiňuje likvidaci progresivního zdanění, výměnu sociálního systému za negativní daň apod. To je hezké, ale v celé Evropské unii není země, která by něco podobného zrušila či zavedla. Tyto úvahy ODS jsou pouze důkazem toho, že se odřízla od reality a že dělá politiku pro politiky samotné. Jsme dosud reformní země, a proto by bylo lepší, kdyby politici pracovali na skutečné transformaci. Lepší by bylo přijít s návrhem na reformu soudnictví, zavést penzijní reformu apod. Lze také snižovat daně a ODS k tomu má prostor. Nechce ale sesadit vládu ČSSD.

Zvenku a zevnitř

"Ten, kdo si pečlivě prostuduje programy a rétoriku západoevropských pravicových stran, zjistí, že občanští demokraté naprosto zapadají do hlavního proudu. Koneckonců je to demonstrováno i místopředsednickým křeslem Václava Klause ve sdružení evropských pravicových stran EDU," tvrdí dále Nečas. Zřejmě tím míní, že většina západoevropských konzervativních stran, které jsou s výjimkou Španělska v opozici, vyjadřuje jistou rezervovanost vůči společné evropské měně, prohlubování federalismu i přebujelému sociálnímu státu. Poslanec Nečas pochopitelně pomíjí zásadní rozdíl, že jde o strany v zemích, které jsou členy Unie a které se historicky na jejím budování podílely. "Kritika zevnitř" je úplně něco jiného než kritika od někoho, kdo v Unii není a kdo se do ní (možná) chce integrovat.Kdo se chce integrovat, nemusí poníženě mlčet, ale měl by především dělat vše pro to, aby se přizpůsobil evropskému právu, zvyklostem a životní úrovni. Pokud se vyjadřuje k evropské integraci kriticky, měl by se soustředit na témata, která se nás týkají: na zemědělskou politiku, reformu institucí nebo na návrhy daňové harmonizace. Naopak kritizovat společnou měnu nebo základní ideje evropské integrace je zbytečné a arogantní.Václav Klaus může být místopředsedou EDU, ale to je pouze důkaz toho, že nestačil svůj image úplně pohřbít. Umí anglicky, umí se elegantně oblékat, hraje tenis, pravicovou rétoriku (pokud se mu to hodí) zvládá mistrně, spoustu toho přečetl a stále čte. Klausův problém je silné ego, cynismus a bezostyšné lhaní, což nemuseli jeho kolegové na Západě postřehnout.

Kdo běží na dlouhou trať

Nečas nakonec říká, že česká pravice je "opravdu na ideovém rozcestí. Jedna cesta vede k pravicové politice kombinující klasické liberální recepty a konzervativní přístupy. Druhá cesta je cestou neideologické politiky, prázdného moralizování a touhy být za každou cenu ve vládě. První cesta je cestou trnitou, určenou pro běžce na dlouhou trať. Druhá z nich je vlastně cestou třetí. A tou nechce ODS jít".Poslanec má pravdu, že Unie svobody (na kterou zřejmě naráží) se nemůže rozhodnout, zda se inspirovat západoevropskou moderní levicí, kterou reprezentuje Tony Blair, nebo úspěšnými liberálními stranami v Nizozemsku či Dánsku, případně "opravdovou pravicí". Nevyhraněnost Unie svobody je skutečně smutná, ale je dána tím, že moderní levicovou či středovou politiku u nás nikdo nereprezentuje, protože ČSSD zastupuje pouze staromódní socialisty a bývalé komunisty, a také skutečností, že ODS je pravicí pouze na papíře.Proč ale vadí "touha být za každou cenu ve vládě"? Pro toho, kdo je opoziční stranou a nechce spolupracovat s extremisty, je taková touha zcela legitimní. Ve vládě přece může prosadit alespoň část svého volebního programu. ODS není žádnou opozicí mimo jiné proto, že ve vládě nechce být vůbec, pokud nebude mít sama více než 50 %. A to se jí nikdy nepodaří.Cynickým výsměchem jsou řeči o trnité cestě a běhu na dlouhou trať. Trnitou cestou pod kuratelou neschopné vlády a opoziční smlouvy musí procházet především občan této země, pro něj bude vinou tohoto paskvilu stíhání úrovně vyspělých zemí dlouhým během.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.