Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Tvrdě proti akcionářům

22.1.1996

ČNB zachraňuje krachující Ekoagrobanku

 

Pátý finanční ústav, který se za poslední dva roky dostal do tak hluboké krize, že jeho potíže již nešly ututlat, se jmenuje Ekoagrobanka. Na rozdíl od Banky Bohemia, Kreditní a průmyslové banky, AB banky a České banky se však zdá, že tento peněžní ústav přežije svoji klinickou smrt. Po zásahu ČNB ji však pravděpodobně nepoznají nejen jeho klienti, ale ani jeho akcionáři.

Pomocná ruku státu
Jak známo vyhlásila minulý týden ČNB v Ekoagrobance nucenou správu a současně jí poskytla překlenovací úvěr ve výši tří miliard korun. Souběžně také rozhodla snížit základní jmění z 600 na 1,2 milionu korun a vypsat novou emisi akcií v nominální hodnotě 500 milionů korun. Tyto akcie bude prozatím držet ústav zřízený Ministerstvem financí a jediný státní podnik mezi českými bankami - Konsolidační banka. O jejich prodeji se podle oficiálních zpráv jedná.Naznačený postup ČNB je pro mnohé překvapující. U Kreditní a průmyslové banky nucená správa vyústila v likvidaci banky bez větších potíží, neboť KPB neměla drobné vkladatele. Podobně postupovala ČNB i v Bance Bohemia, pouze s tím rozdílem, že pomohla zachránit peníze drobných střadatelů převodem do ČSOB. Důvodem byl fakt, že tehdy ještě neexistoval zákon o pojištění vkladů. O dva roky později, v případu České banky, byl postup ČNB ještě razantnější: prostě a jednoduše odebrala bance licenci, aniž by se pokusila ústav zachránit zavedením nucené správy. Nyní, v případě Ekoagrobanky, však zvolila nečekaně "měkký" postup. Důvod je prostý: zatímco zprávy o mizerné situaci České banky a krachu jejího hlavního akcionáře (lotyšské banky Baltija) se objevovaly v našem tisku již minimálně čtyři měsíce před uzavřením jejích poboček, krize Ekoagrobanky přišla zcela nečekaně.

Došlo i na majitele
Objevily se již spekulace, že "měkký" postup ČNB je motivován předvolební atmosférou. Možné to je. Vedení centrální banky pravděpodobně s vládou svoje kroky konzultovalo a i fakt, že na pomoc přispěchal státní podnik, mluví sám za sebe. Na druhou stranu je třeba říci, že zákon přímo ČNB ukládá dbát o stabilitu měny: a ta přímo souvisí se stabilitou bankovního sektoru. A protože Ekoagrobanka se stala v rozmezí dvou měsíců již druhou finanční institucí, která se ocitla v těžkých potížích a na rozdíl od České banky v ní mělo uloženy své peníze značné procento drobných vkladatelů, hrozilo akutní nebezpečí, že dojde k řetězovému útoku na zbylé menší a střední banky. To by pochopitelně mělo katastrofální důsledky pro celou ekonomiku.O co měkčeji postupovala centrální banka vůči vkladatelům, o to tvrději se pustila do akcionářů EAGB. Tím, že prudce snížila základní jmění, mají teď jejich akcie pouhou pětsetinu původní nominální hodnoty. (Přechodně "zestátněné" základní jmění bylo použito jako rezervní polštář proti rizikovým a nevymahatelným úvěrům - dohromady 3,8 miliardy korun). Někteří akcionáři, a stejně tomu bylo v případě Banky Bohemia, se už také nechali slyšet, že ČNB na ně celou akci "ušila" s cílem banku levně prodat - včetně husté sítě jejích poboček.

Receptem je otevřenost
Jak známo, potíže menších bank nejsou dány pouze tím, že musí nabízet vysoké úroky z vkladů a dávat úvěry rizikovějším klientům. Každá z již zkrachovalých bank byla navíc částečně nebo zcela rozkradena svými vlastníky. Je tedy jenom logické, že to musí být především akcionáři, kdo napříště ponese v případě krachu banky největší odpovědnost. Mimochodem v této souvislosti stojí za zmínku, že v různých obchodních jednáních vystupoval jako majoritní vlastník EAGB v létě roku 1993 i Frank Gerlach, syn mezinárodně hledaného zločince Joachima Gerlacha, majitele zdejší makléřské firmy Dominick a Dominick (podrobně viz Respekt č. 52/95 článek "O Motoinvest se zajímá policie"). Leccos také nasvědčuje, že právě v této době byla banka tzv. vytunelována.ČNB prohlásila rok 1996 za rok konsolidace menších bank. Ty se tedy - v případě, že nebudou s bankovním dohledem spolupracovat - setkají s podobným postupem jako EAGB. To ovšem není bez rizika: majitelé skomírajících bank mohou "včas" ještě ledacos ukrást a bankovnímu dohledu a nucenému správci nechat jen nepříjemné a nákladné povinnosti. Další neznámou je, zda EAGB bude vůbec schopna splácet třímiliardový úvěr od ČNB. Může sice v případě nutnosti prodat cenné papíry a získat od "kamenných bank" další úvěry, otázkou však je, zda to bude stačit.Na závěr ještě poznámku k budoucnosti malých bank. Ty napříště přežijí zřejmě už jen v případě, že začnou pravidelně (dvakrát až třikrát do roka) zveřejňovat aktuální a přesné informace o svém hospodaření včetně detailních informací o vlastnících a svém managementu. Na zákon, který by to přikazoval, čekat nemusí. Podobný kodex může vyhlásit i bankovní asociace. Kdo požadavky nesplní, propadne sítem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.