Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Utopit se v dluzích

3.5.1999

Vládní sliby narážejí na ekonomickou realitu

Před čtrnácti dny zveřejnila mise Mezinárodního měnového fondu zprávu o České republice. Poměrně rozsáhlá analýza našeho hospodářství je velmi kritická a vyzývá českou vládu k celé řadě důležitých reforem. V jednom bodě ale zpráva působila poněkud překvapivě: vzhledem k tomu, že je česká ekonomika v recesi, nemá se prý vláda bát rozpočtového schodku, neměla by letos škrtat již schválené výdaje, a hlavně by neměla zvyšovat daně. Jde o vcelku logické doporučení, protože zvyšovat v okamžiku poměrně razantního poklesu hospodářství daně nebo omezovat poptávku skutečně není příliš rozumné. Bylo ale zřejmé, že přesně tento bod zprávy si vezme Zemanova vláda k srdci a bude se jím ohánět: vždyť i MMF doporučuje neohlížet se na rozpočtový schodek! Skutečnost, že fond především ostře požaduje dotáhnout ekonomické a právní reformy, kabinet pochopitelně nezajímá.

MMF: hrozí katastrofa

Ministr financí Ivo Svoboda minulý týden oznámil, že letošní deficit rozpočtu bude o 15 miliard korun vyšší, než se předpokládalo, tedy že dosáhne 47 miliard. To skutečně neznamená žádnou katastrofu. Jde o schodek, který se jednak bez potíží vejde do maastrichtských kritérií, jednak nejde o žádné zvyšování výdajů. Pouze se na daních vybere méně, než vláda původně předpokládala, protože recese a výkon hospodářství jsou horší, než se čekalo.Potíž je v tom, že ministr Svoboda zároveň oznámil střednědobou rozpočtovou strategii. Podle ní by měl rozpočtový deficit napřesrok činit již 80 miliard a celkové zadlužení státu by koncem roku 2000 mělo překročit hranici dvou set miliard.Na Svobodovu prognózu MMF zareagoval obratem a slovy svého zástupce pro střední Evropu Rogera Norda také poměrně ostře. Nord varuje, že tak vysoký nárůst dluhů "je neudržitelný, nebezpečný a mohl by otřást ekonomickou stabilitou země nebo způsobit hospodářskou katastrofu". Na první pohled se může zdát, že fond své rady velmi rychle mění - přesně po vzoru svých rozporuplných vystoupení ve východní Asii a v Rusku. V našem případě není tato kritika na místě. Fakt, že fondu nevadil vyšší schodek v letošním roce, ještě neznamená, že vládě doporučoval, aby se zadlužovala také v příštích letech, seděla na zadku a nic s tím nedělala.Před čím vlastně fond varuje? Vysoké zadlužení by mohlo zhoršit rating České republiky a vést ke zhroucení měny. Sám ministr financí proto v rychlé reakci na varovný hlas představitele MMF vysvětlil, že prognóza měla pouze naznačit, jak by to dopadlo, kdyby vláda nenašla odvahu k potřebným reformám. Je tedy možné, že se ministr financí pouze snaží přimět své kolegy Špidlu, Peltráma, Grégra, Fencla, Císaře a další, aby začali v přemrštěných požadavcích svých rezortů škrtat.

Vláda bude muset

Neblahý vývoj rozpočtových příjmů a výdajů je především výzvou k práci na příštích rozpočtech a zásadních reformách. Kabinet předloží parlamentu návrh rozpočtu pro rok 2000 v září či říjnu. Takže vláda bude muset k těmto reformám najít odvahu. Již dnes by měla začít intenzivně pracovat na reformě státní správy: bylo by nejlepší, kdyby státní úřady a ministerstva (až na nejnutnější výjimky) propustily 20-30 % zaměstnanců. Bude nutné a rozumné zredukovat výdaje na penze. Je třeba posvítit si na automatické valorizace důchodů a sociálních dávek, stejně jako na možnosti předčasného důchodu. I bez zahájení zásadní reformy průběžného důchodového systému lze najít řadu oblastí, kde je možné ušetřit, aniž by se výrazně zhoršily životní podmínky důchodců. Bude například nezbytné rychle zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu, přestože je to něco, o čem nechtějí sociální demokraté zatím ani slyšet.

Tak už se probu_te

Bohužel to zatím vypadá tak, že většina ministrů nebere varování ekonomických expertů o možné hospodářské katastrofě vůbec vážně a situaci podceňuje. Ministr Grégr vládu doslova zasypává fiskálně náročnými materiály, ale ani to není ještě nejhorší. Podstatné totiž je, že dvě třetiny rozpočtových výdajů tvoří tzv. výdaje mandatorní (důchody, sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti apod.), které jsou předepsány zákonem. Vláda by již dnes měla mít připravené novely, na základě kterých začne v sociální oblasti tvrdě šetřit. Jenomže ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla nechce o žádném šetření ani slyšet. Tvrdí, že chyby konzervativních vlád nemohou odnášet důchodci, říká, že se jako členové OECD nemůžeme dopouštět sociálního dumpingu apod. Ještě razantněji Špidla odmítá úvahy o postupném opuštění průběžného systému financování penzí.Levicové politické strany běžně slibují více než strany pravicové. Když se ale dostanou k moci, začnou se zpravidla chovat realisticky a pragmaticky, zkrátka podle toho, co jim státní pokladna dovolí. Vždy mají možnost svést nedostatek financí na předchozí vlády. Zemanova slibotechna také jednou narazí na realitu. Potíž je v tom, že zřejmě půjde o náraz velmi prudký. Jsme otevřená ekonomika a finanční trhy se zahraničními investory nám to nakonec spočítají. Může jít o náraz, proti kterému je současná recese slabý odvar.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.