Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Už vás máme plné zuby

25.1.1999

Vláda vyhrožuje zahraničním investorům

Česká vláda schválila před několika měsíci další pobídky zahraničním investorům a také v případě Volkswagenu, který chce stavět v Mladé Boleslavi novou motorárnu, nabízí velmi výhodné podmínky. Kdyby to ale myslela se svou vstřícností vůči zahraničním investorům opravdu vážně, musel by její premiér již dávno srovnat do latě ministra dopravy Antonína Peltráma, stejně jako jeho kolegu bez portfeje Jaroslava Baštu. Oba se totiž chovají tak, že to zahraniční investoři mohou interpretovat jediným způsobem: České republice se vyhýbejte širokým obloukem. Co je ale na všem vůbec nejtrapnější a z pohledu ekonoma nejnebezpečnější, oba pánové si ke svým nepodloženým útokům vybírají fungující podniky se zahraniční účastí, které vytvářejí zisk, platí daně do státního rozpočtu a nedělají neplechu na českém kapitálovém trhu.

Peltrám a drzouni

Na prvním místě: výroky ministra Peltráma na adresu holandsko-švýcarského konsorcia TelSource lze sotva interpretovat jinak než jako urážky a vyhrožování. Ministr Peltrám se totiž nechová pouze jako slon v porcelánu, nýbrž jako obyčejný sprosťák. Z výroků na adresu TelSource si vzpomeňme na ty nejdůležitější. Peltrám nejprve upozornil zahraničního partnera SPT Telecom, že si vláda může najít pro většinový balík akcií jiného partnera (jde o stejnou logiku, jako kdyby se rozhodla do Škody Volkswagen vpustit Toyotu). Poté veřejně v televizi řekl, že "pokud má celá česká veřejnost Telecomu plné zuby, musí s tím vláda něco dělat". Pak začal vyhrožovat šéfovi TelSource Besselu Kokovi a nakonec se snažil (opět za vydatné podpory televizních kamer) prosadit na místo předsedy představenstva SPT Telecom kandidáta, který byl pro strategického partnera nepřijatelný. Peltrám prohlásil, že menšinový akcionář se chová drze a nemá si co diktovat. Jako kdyby tento "drzoun" nezaplatil za podíl v Telecomu více než miliardu dolarů, jako kdyby nebyla podepsána akcionářská smlouva, která souhlas menšinového akcionáře s osobou předsedy představenstva vyžaduje. Před pěti lety oznámil Volkswagen snížení celkového objemu investic do podniku Škoda Auto a v jistém slova smyslu tehdy nesplnil (ještě coby menšinový akcionář) smluvní požadavky a harmonogram slibovaných investic. Dnes je Škoda Auto jedním z nejúspěšnějších českých podniků a nejdůležitějším tahounem hospodářství. Kdyby tehdejší vláda začala před pěti lety pokřikovat podobně, jako Zemanův kabinet pokřikuje na TelSource, nelze vyloučit, že by si Volkswagen své úmysly se Škodovkou ještě rozmyslel.

První trumf Jaroslava Bašty

Podivné jsou i výroky ministra Bašty, který v televizi a v novinách vyjádřil své pevné přesvědčení, že se díky spolupráci s holandskou vládou podaří najít důkazy o tom, že konsorcium TelSource dávalo před privatizací českým politikům úplatky. Jde o nepřístojné zásahy a ovlivňování nezávislého vyšetřování a o další důkaz toho, že právě tento člověk nemá co dělat na postu šéfa akce čisté ruce. Podobně je tomu s prvním výsledkem zmíněné akce. Trestní oznámení bylo podáno na bývalého ministra pro privatizaci Tomáše Ježka, a to ve věci privatizace Čokoládoven. Všimněme si, že trestní oznámení není podáno na představitele Chemapolu, Motoinvestu, Icebergu či Terciéru (tedy skupin podezřelých z tunelování bank, fondů a podniků), ale naopak v souvislosti s privatizací podniku, který byl prodán světovým koncernům Nestlé a Danone. Jedná se opět o jednu z nejúspěšnějších společností v republice a navíc o jeden z příkladů dobře provedené privatizace. Nic na tom nemění ani fakt, že před rokem vznikly z tohoto podniku dvě firmy. Mimochodem v době dělení akcií mezi Nestlé a Danone (tzv. splitu) a v souvislosti s ukončením veřejného obchodování vyplatila firma akcionářům z kuponové privatizace přes pět tisíc korun za každou akcii. Firma se zachovala slušněji, než by se chovat musela, ani podle zvyku pochybných tuzemských podnikatelů nesvolávala valnou hromadu v sedm ráno v zapadlé jihočeské vísce apod. Postup v našich krajích nevídaný. Takže zbývá jen sociálnědemokratické odvážlivce pochválit a zvolat: Jen tak dál se vstřícností vůči zahraničním investorům.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.