Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

Respekt

Vždyť škrtat je tak snadné

26.8.1996

Vláda musí šetřit, Kočárník zvolil sebeobranu

Vypadá to jako bomba. Ministr financí Ivan Kočárník přiznal, že státní rozpočet by na konci roku mohl skončit schodkem kolem devíti miliard. Vzápětí se sešla tajná koaliční schůzka a kabinet se dohodl na vyhlášení úsporných opatření: celkem by se měly škrtnout výdaje v minimální výši 9,3 miliardy korun. Podíváme-li se však na věc s odstupem, zjistíme, že situace není nijak katastrofální. Částka, o kterou jde, totiž činí necelé 1 % HDP a necelá 2 % celkových rozpočtových výdajů.

Volební daň
Zatímco v polovině loňského roku, tedy v červnu roku 1995, byl rozpočet v přebytku 10,4 miliardy korun (v prosinci pak skončil s přebytkem 7,2 miliardy korun), letos v létě byl ve schodku jedné miliardy a teprve koncem července se dostal do mírného přebytku. Ministerstvo financí se proto zcela rozumně rozhodlo preventivně přijmout úsporná opatření. Křivky vývoje rozpočtových příjmů a výdajů se totiž od vývoje v loňském roce liší. Tím prvním důvodem byl přílišný optimismus Kočárníkova úřadu v odhadu růstu HDP. Při konstrukci odhadu rozpočtových příjmů počítalo ministerstvo s ročním růstem o 5,8 - 6 procent.Statistický úřad byl o něco pesimističtější (5,4 %), ovšem jak ukázaly poslední týdny, nejpřesnější odhady měla ČNB (4,8 - 5,1 %). Ta také jediná tváří v tvář faktu, že rozpočtové příjmy znehodnocuje i inflace, která bude patrně o tři až čtyři desetiny procenta vyšší, než se očekávalo, nemusí na svých loňských prognózách nic měnit. (Mimochodem: v tomto ohledu je zajímavé, že jak sociální demokracie, tak ODA vloni i začátkem letošního roku Kočárníkovi vyčítali, že záměrně podhodnocuje rozpočtové příjmy.)Reálná hrozba mírného schodku koncem roku má ale ještě další příčiny. Najdeme je jak na straně příjmů, tak na straně výdajů. Zde si svoji daň nepochybně vybral rok voleb - například úspěšné nátlakové akce železničářů a částečně i lékařů - ,a především skutečnost, že před volbami je každá vláda méně fiskálně zodpovědná. Najdeme tu ale i další důvody: například rezervy na živelné pohromy, které tvoří téměř miliardu, jsou kvůli povodním téměř vyčerpány. Dlouhá zima pak znamenala větší objem dotací na teplo, nad očekávání velký zájem o důchodové připojištění a stavební spoření přinesl větší objem poskytnutých státních příspěvků atd.

Jak je to snadné
Podle Kočárníka jsou hlavním důvodem propadu nižšší příjmy. Je jasné, že podniky i podnikatelé se v posledních letech spolu s daňovými poradci naučili v novém daňovém systému "orientovat". Nemusí jít přímo o daňové úniky, ale o fakt, že řada firem se už umí pohybovat na samé hraně zákonů a předpisů a státu odvádí na daních opravdu jen to, co nezbytně musí. Došlo tak na slova odborníků z Mezinárodního měnového fondu, kteří se u nás v minulosti podivovali nápadně pořádkumilovné disciplíně většiny podniků ve vztahu ke státu a upozorňovali, že s postupující privatizací se tento stav změní. Plně soukromý podnik totiž nemá nějaký výraznější zájem se státem spolupracovat a jít mu ve všem na ruku. Vláda mluví o tom, že nejdůležitější výpadek ma na svědomí Rusko, které nesplatilo očekávaných šest miliard svého dluhu. V tomto bodě to snad ale ministr Kočárník nemyslí vážně. O jaké podklady se vláda, proboha, opírala, když předpokládala, že dostane ze země, jako je Rusko, právě nyní nějaké peníze? Není to spíše tak, že se o nesplaceném dluhu Ruska mluví, abychom si tolik nevšímali faktu, že podle nejnovějších zpráv prodělala celní správa v zkrachovalé Kreditní bance Plzeň plné dvě miliardy korun? a to jsou také peníze, které nyní v rozpočtu chybějí.Ministři se tváří velmi vážně a ministr Kočárník mluví o tom, že se bude snažit škrtnout rovnoměrně většině rezortů. Několikrát jsme už v Respektu psali, že něco takového může být až banálně snadné - samozřejmě pokud nejste politik nebo státní úředník a řídíte se přirozenou mírou zdravého rozumu. Za všechny stačí jmenovat neuvěřitelně nafouknuté náklady na počítačovou techniku naprosté většiny státních úřadů (v případě NKÚ to bylo plných 180 000 korun na jednoho zaměstnance) či neuvěřitelně nadsazené náklady na většinu staveb (rekonstrukce dvoupodlažní budovy Finančního úřadu za 180 milionů není výjimkou stejně jako plot kolem letiště za 2O milionů apod.) Škrtat v rozpočtu zkrátka není těžké: spíše je třeba se ptát, proč v něm vláda vlastně neškrtá už dávno a bez přestání.

Strategie sebeobrany
Za navrhovanými škrty ovšem můžeme vidět i něco jiného než jen reakci na aktuální výpadek rozpočtových příjmů. Ministr chce možná preventivně pohrozit krizí a "vrátit zpátky na zem" rozpočtové požadavky některých svých kolegů pro příští rok. Je totiž smutnou pravdou, že několik ministrů, především pak novopečený šéf dopravy Říman, ministr obrany Výborný a šéf vnitra Ruml, požadují ve svých prvních odhadech rezortních rozpočtů částky, nad nimiž zůstává rozum stát. (Řádově se jednalo o desítky miliard korun navíc oproti letošnímu rozpočtu.) Možná tedy, že ministr Kočárník záměrně vyvolal určitou atmosféru "naléhavého uskromňování" a šetření, aby přistřihl křídla i poslancům, především z řad opozice. I oni nyní dostali před schvalováním rozpočtu na příští rok určitý signál.Konečně za třetí je tu ODA a její návrhy na radikálnější snižování daní, které se ODS, mírně řečeno, nelíbí. V atmosféře "ohrožení" bude snazší smést návrh na rychlejší snižování daní ze stolu. Zapomínat nesmíme ani na slib vlády oddělit příjmy důchodového pojištění od státního rozpočtu. Kabinet se sice zavázal, že v průběhu svého volebního období tyto příjmy od státního rozpočtu oddělí a vytvoří samostatný fond, neřekl ale kdy přesně. V situaci, která "hrozí deficitem", má tedy ODS, které se tento nápad příliš nezamlouvá, opět v rukou trochu lepší karty.Shrnuto: Kočárník se včas začal tvářit dramaticky a z rukávu vytáhl důležité trumfy. V tomto ohledu se - ať se nám jeho metody líbí, nebo ne - ukázal být vcelku obratným a prozíravým politikem. Jako správce státní pokladny totiž ví, že bude brzy muset čelit úpěnlivým prosbám, tvrdému nátlaku i nejrůznějšímu lobbismu. Správně proto zvolil preventivní sebeobranu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.